28 maja Sejm wybrał nowego prezesa Instytutu Pamięci Narodowej. Jest nim Karol Nawrocki, dotychczasowy dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Kandydaturę Nawrockiego na szefa IPN poparło 248 posłów, przeciw było 198, a 4 wstrzymało się od głosu. Na wybór Sejmu zgodzić musi się jeszcze Senat. O to może być problematyczne, gdyż Nawrocki był wielokrotnie krytykowany przez opozycję, która dysponuje większością w Senacie.
1 czerwca IPN poinformował, że Karol Nawrocki został mianowany zastępcą prezesa Instytutu. Kadencja obecnego szefa Instytutu Pamięci Narodowej wygada 5 lipca. Jarosław Szarek informował, że nie będzie się ponownie ubiegał o stanowisko. W takiej sytuacji rolę p.o. prezesa IPN będzie pełnił jego zastępca - a więc Karol Nawrocki. W oficjalnym komunikacie podkreślono, że będzie on m.in. koordynował międzynarodowy projekt edukacyjno-memoratywny „Szlak Nadziei”, dotyczący losów polskich żołnierzy walczących u boku aliantów podczas II wojny światowej.
Kim jest Karol Nawrocki?
Karol Nawrocki urodził się w 1983 roku. Skończył studia na Instytucie Historii Uniwersytetu Gdańskiego. Jako pierwszy historyk w Polsce podejmował badania nad przestępczością zorganizowaną w PRL w latach 80. W 2013 roku obronił rozprawę doktorską pt. Opór społeczny wobec władzy komunistycznej w województwie elbląskim 1976–1989. Jest autorem wielu prac z zakresu historii opozycji antykomunistycznej.
Nawrocki od czterech lat jest dyrektorem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Został powołany na to stanowisko po ostrym sporze rządu z poprzednim dyrektorem Pawłem Machcewiczem i połączeniu muzeum z utworzonym w 2015 Muzeum Westerplatte.
Czytaj też:
Wpadka posła PSL. Pomylił dzielnicę Gdańska z miastem na Mazowszu