Unijny Certyfikat COVID-19 umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Będzie on przydatny dla osób, które są w pełni zaszczepione, otrzymały negatywny wynik testu na obecność koronawirusa lub wyzdrowiały po SARS-CoV-2. Do tej pory Unijny Certyfikat COVID-19 był dostępny jedynie w Internetowym Koncie Pacjenta. Teraz pojawił się również w aplikacjach mObywatel i IPK Ministerstwa Zdrowia.
Unijny Certyfikat COVID-19. Jak znaleźć?
Należy pobrać aplikację mObywatel z Unijnym Certyfikatem COVID lub zaktualizować ją do najnowszej wersji [co najmniej 2.3.4 (541) dla Apple iOS lub 3.0.3 (18.109) dla Google Android].
W przypadku pierwszej instalacji należy aktywować aplikację i się zalogować. W polu „dodaj nowy dokument” będzie znajdować się opcja Unijny Certyfikat COVID. Następnie trzeba zaakceptować regulaminy i potwierdzić swoją tożsamość przez Profil Zaufany lub przez bank.
Jeśli posiada się aplikację, a w niej krajowe zaświadczenia o zaszczepieniu, po zaktualizowaniu aplikacji pojawi się komunikat o dostępności Unijnego Certyfikatu COVID. Wtedy należy zapoznać się z treścią komunikatu i wyrazić zgodę na zmianę certyfikatu z krajowego na unijny. Następnie aplikacja pobierze niezbędne dane.
Unijny Certyfikat COVID w aplikacji mObywatel
Po dodaniu Unijny Certyfikat COVID-19 działa bez internetu, co może być przydatne podczas kontroli granicznej. Unijny Certyfikat COVID-19 zawiera zdjęcie z dowodu osobistego, co ułatwia szybką kontrolę. Szczegółowe dane zostały ukryte przed wzrokiem osób postronnych. Dodatkowe dokumenty również dostępne są z poziomu aplikacji, która jest darmowa i dobrowolna. Unijny Certyfikat COVID-19 jest dostępny i akceptowany w języku polskim i angielskim na terenie UE.