Okres wakacyjny w Polsce oznacza nie tylko wyjazdy na urlopy, ale też pewien problem. Wysokie temperatury sprawiają, że woda jest coraz cieplejsza, a efekt jest jeden: w wielu zbiornikach wody dochodzi do zakwitów. Sinice w 2021 roku już wystąpiły, zwłaszcza w rejonie Zatoki Gdańskiej, przez co Główny Inspektorat Sanitarny zaleca, by omijać kilka kąpielisk na północy Polski.
Powstała nawet specjalna strona internetowa GIS – Serwis Kąpielskowy, na którym można sprawdzić bieżące informacje na temat zamkniętych kąpielisk.
Sinice w Polsce widoczne z kosmosu
Jak się jednak okazuje, można w dość nietypowy sposób sprawdzić, czy sinice już wystąpiły w Polsce. Pomaga w tym europejski program obserwacji Ziemi Copernicus (koordynuje go Europejska Agencja Kosmiczna). Na zdjęciach satelitarnych z 29 czerwca jak na dłoni widać charakterystyczne „zazielenienie” wody przy polskim wybrzeżu.
Sinice – czym grozi kontakt z tymi bakteriami?
Niektóre sinice mogą – choć nie muszą – produkować toksyny, dlatego też zaleca się, by unikać wody z zakwitami sinicowymi czy kożuchami. Nie należy też takiej „zakwitniętej” wody podawać zwierzętom i nie podlewać nią np. warzyw.
Jak podsumowuje GIS, u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- wysypka na skórze,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- bóle mięśni i stawów.