Po pięciu nieudanych próbach posłowie ponownie przystąpili do wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Sejmową większość uzyskał zgłoszony przez opozycję Marcin Wiącek. Pod jego kandydaturą podpisali się także posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Wiącek nowym RPO - jak głosowali posłowie
Marcina Wiącka poparło 380 posłów (170 z klubu PiS, 123 z klubu KO, 43 z Lewicy, 23 z Koalicji Polksiej, 7 z Polski 2050, 4 z ruchu Kukiz'15, Artur Dziambor z Konfederacji, a także Andrzej Sośnierz, Agnieszka Ścigaj i Paweł Szramka z nowego koła Polskie Sprawy i 6 polityków niezależnych: Ryszard Galla, Zbigniew Girzyński, Małgorzata Janowska, Łukasz Mejza, Monika Pawłowska i Paweł Zalewski).
Przeciwko jego kandydaturze zagłosowało 3 parlamentarzystów (Teresa Glenc z PiS oraz Dobromir Sośnierz i Krystian Kamiński z Konfederacji)
Od głosu wstrzymało się 43 posłów (40 z klubu PiS w tym m.in. Kamil Bortniczuk, Dominika Chorosińska, Jan Duda, Tadeusz Cymański, Sebastian Kaleta, Jan Kanthak, Janusz Kowalski, Jacek Ozdoba, Tomasz Rzymkowski, Michał Woś, Bartłomiej Wróblewski i Jacek Żalek; a także 3 z klubu Konfederacji: Krzysztof Bosak, Jakub Kulesza oraz Michał Urbaniak).
O dalszych losach Marcina Wiącka zadecyduje Senat.
Kim jest Marcin Wiącek?
Dr hab. Marcin Wiącekto wykładowca na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego i pracownik Naczelnego Sądu Administracyjnego. W przeszłości był również członkiem Rady Legislacyjnej przy Prezesie Rady Ministrów. Z informacji „Wprost” wynika także, że młody profesor – rocznik 1982 – jest wychowankiem i protegowanym sędziego Janusza Trzcińskiego. To pod jego kierunkiem Wiącek uzyskał 12 lat temu stopień doktora.
Marcin Wiącek przez lata współpracował również z Markiem Sawickim z PSL. Krótko po tym, kiedy opozycja ogłosiła jego kandydaturę na RPO okazało się również, że jako prawnik, pisał ekspertyzy dla Jarosława Gowina, kiedy ten pokłócił się z Adamem Bielanem o statut Porozumienia.
Czytaj też:
Sejm „na nowo”. PiS nie ma 230 posłów, Platforma „uzbierała” ledwo 100