Ambasador Niemiec w Warszawie Arndt Freytag von Loringhoven poinformował w mediach społecznościowych, że 1 sierpnia flagi niemieckich przedstawicielstw w Polsce zostaną opuszczone do połowy. Decyzja została podjęta „na znak głębokiego bólu i wstydu z powodu okrutnych zbrodni niemieckiego okupanta w walce z ludnością stolicy podczas Powstania Warszawskiego”.
Wcześniej ambasador uczcił pamięć ofiar razem z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii. Dyplomata dodał, że razem z Arminem Laschetem złożył w sobotę wieniec pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. „Dla upamiętnienia straszliwych zbrodni popełnionych przez niemieckich okupantów w czasie Powstania Warszawskiego” – skomentował Arndt Freytag von Loringhoven.
Powstanie Warszawie. Uroczystości z udziałem delegacji Niemiec
W sobotę ambasador Niemiec razem z premierem Nadrenii Laschetem wzięli udział w uroczystym rozpoczęciu obchodów 77. rocznicy Powstania Warszawskiego. Wydarzenie rozpoczęło się od mszy św., następnie miał miejsce Apel Pamięci. Krótkie przemówienie wygłosili prezydent Polski Andrzej Duda i prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. Wystąpił również Jerzy Mindziukiewicz ps. „Jur”, który uczestniczył w Powstaniu Warszawskim.
Laschetem, który jest kandydatem na kanclerza Niemiec, powiedział Deutsche Welle, że „celem jego wizyty jest upamiętnienie Powstania Warszawskiego i walki Polaków przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu”. – 1 sierpnia waleczni kobiety i mężczyźni powstali przeciwko nazistowskiemu barbarzyństwu i okupacji. Ten mały pomnik przypomina o tym, że wiele rodzin do dziś pielęgnuje tę pamięć – powiedział przed Pomnikiem Małego Powstańca.
Czytaj też:
Po co ci to było, Warszawo? Zrozumiałem to dopiero wtedy, gdy się tu przeprowadziłem