W Olsztynie przy ul. Natalii Żarskiej znaleziono martwego nietoperza. Zwierzę trafiło do olsztyńskiego Zakład Higieny Weterynaryjnej, gdzie 17 sierpnia stwierdzono u niego wściekliznę. W związku z zaistniałą sytuacją Powiatowy Lekarz Weterynarii wyznaczył obszar zagrożony wokół ogniska choroby, czyli miejsca znalezienia zakażonego nietoperza.
Olsztyn. Wścieklizna u martwego nietoperza. Wyznaczono strefę zagrożenia
Teren zagrożony został objęty obszarem Olsztyna, który jest ograniczony: od północnego wschodu terenem zabudowanym osiedla Podleśna wraz z Cmentarzem Komunalnym. Od wschodu, za węzłem kolejowym wzdłuż ul. Stalowej, a następnie wzdłuż ul. Leonharda, a od południowego wschodu obszarem Osiedla Mazurskiego.
Dalej od południa ul. Synów Pułku przechodząca w ul. Juliana Tuwima do al. Warszawskiej. Od południowego zachodu częścią Osiedla Likusy. Od zachodu obszar ograniczony brzegiem Jeziora Ukiel. Od północnego zachodu obszar obejmuje część Osiedla Likusy do stacji Olsztyn-Redykajny i następnie wzdłuż granicy lasu Rezerwat Redykajny.
Co trzeba robić na obszarze zagrożonym?
Na obszarze zagrożonym należy unikać kontaktu z dzikimi zwierzętami. Nie należy dotykać padłych i podejrzanych zwierząt. W przypadku natknięcia się nietoperza lub innego ssaka należy zawiadomić Regionalne Centrum Bezpieczeństwa, policję lub powiatowego lekarza weterynarii.
Psy powinny być trzymane na uwięzi i wyprowadzane na smyczy. Należy pamiętać również o szczepieniu psów przeciw wściekliźnie. Z kolei koty należy trzymać w zamknięciu.
Nietoperze w Polsce podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Naturalnie zamieszkują obszary w pobliżu siedlisk ludzkich, lasów, parków i zabudowań. Ryzyko przenoszenia wirusa między zwierzętami jest niewielkie. Nietoperze nie wykazują agresji.
Czytaj też:
Uczestnicy letniego obozu z objawami zakażenia norowirusami. Na dolegliwości skarżą się dzieci