Czy żyjemy w kraju, gdzie każdy jest równy wobec prawa? Zniesienie specjalnych przywilejów, którymi cieszyły się banki w ściąganiu długów, może to potwierdzać. Dziś coraz bardziej widoczny jest jednak kolejny etap – ukazujący, że bank jest takim samym uczestnikiem rynku jak każda inna osoba czy firma. Mowa o odszkodowaniach i zadośćuczynieniach za zawinione działania tych instytucji.
Od dobrych kilku lat dysponujemy już stanowiskiem Sądu Najwyższego o tym, że bank jest odpowiedzialny za szkodę, którą spowodował swoim zawinionym działaniem w majątku poszkodowanej osoby (niekoniecznie swojego klienta). Artykuł 415 Kodeksu cywilnego mówi wprost: Kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.
Przepis ten nie wyłącza banków, zatem i one muszą się liczyć z obowiązkiem wypłaty poszkodowanej przez siebie osobie odszkodowania. Oczywiście mowa tutaj o konkretnej szkodzie, która została wyrządzona w majątku danej osoby lub firmy, szkodzie, której wysokość można wymiernie udowodnić.
Źródło: Wprost
© ℗
Materiał chroniony prawem autorskim.
Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.