Straż Graniczna podała najnowszy raport związany z sytuacją przy polsko-białoruskiej granicy. 4 września funkcjonariusze SG udaremnili 200 prób nielegalnego przekroczenia granicy. Zatrzymanych zostało siedmiu migrantów. Wszyscy byli obywatelami Iraku. Za pomocnictwo zatrzymano również dwóch obywateli Polski i obywatela Syrii z niemiecką kartą pobytu.
Granica polsko-białoruska. Usnarz Górny. Straż Graniczna o dostarczaniu towarów migrantom
Straż Graniczna przedstawiła również, jak wygląda stan przy granicy Polski i Białorusi w miejscowości Usnarz Górny. Przebywa tam grupa od 24 do 30 osób. SG podkreśliła, że białoruskie służby na bieżąco dostarczają koczującym towary. „W razie potrzeby doładowują cudzoziemcom telefony i powerbanki korzystając z agregatu prądotwórczego” – podkreśliła Straż Graniczna.
W 183 miejscowościach z województwa lubelskiego i podlaskiego w pasie przygranicznym z Białorusią obowiązuje stan wyjątkowy. Został wprowadzony na 30 dni, ale premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że może został wydłużony. Stan wyjątkowy oznacza, że obowiązuje na nim zakaz przebywania za wyjątkiem osób, które tam mieszkają. Istnieje również kilka innych warunków.
Stan wyjątkowy. Pozwolenia na wjazd do strefy
Osoby, które nie są objęte rozporządzeniem, a chcą dostać się na teren, muszą wystąpić o zgodę. Portal prawo.pl, cytując rzecznika straży granicznej ppor. Annę Michalską poinformował, że wnioski wpływają, ale „nie jest to jakaś ogromna liczba”. – Na terenie Podlaskiego OSG wydano już 100 wniosków o pozwolenie na wjazd do strefy objętej stanem wyjątkowym, a na obszarze Nadbużańskiego OSG kilka – podsumowała Michalska.
Czytaj też:
Szef MON zapowiedział siatkę po obu stronach płotu przy granicy. Posłanka o „Wnykach Błaszczaka”