"W tej chwili jest takie zawirowanie w Polsce, w związku z tym co stało się w parlamencie. Nie wolno się zniechęcać i nie wolno się tak daleko dzielić, żeby nie można było się spotkać. Tu chodzi o wielkie dobro i trzeba budować. Naturalnie, że trzeba się napominać, z miłości napominać. Jeżeli nawet ostro się powie nie znaczy, że nie jest to z miłości. Chirurg też ma ostry skalpel i może boleć, a później jest zdrowie; tu chodzi o dobro; napominać się z miłości i zachęcać do dobra" - apelował o. Rydzyk.
"Do posłów tyle powiem: rozmawiajcie ze sobą w Sejmie. Wszyscy mamy jedną ojczyznę. W tym budowaniu wielkiego gmachu Kościoła i Ojczyzny potrzeba różnych budowniczych. I tego, co rozumie więcej, i tego co mniej rozumie też trzeba przygarnąć" - dodał redemptorysta.
Ojciec Rydzyk ponownie wezwał parlamentarzystów, by nie zniechęcali się niepowodzeniem, jakim było odrzucenie poprawek do konstytucji, dotyczących ochrony życia.
"Trzeba mówić prawdę, ale trzeba też jednoczyć. Myślę, że to co się stało, ja nazwałem to +wypadek przy pracy+, bo widzę również w tych posłach dużo dobrej woli. Głupstwa robią, bo kto tam, nie robi głupstw, kto nie robi błędów? Błędów nie robi Pan Bóg, błędów i grzechów nie ma Niepokalana. A my mamy się poprawiać" - przekonywał duchowny.
Dyrektor Radia Maryja przebywał w poniedziałek w Toronto, w Kanadzie i stamtąd połączył się telefonicznie z uczestnikami uroczystości rocznicowych w bydgoskiej parafii Świętej Trójcy. To tutaj 15 lat temu powstało pierwsze Biuro Radia Maryja w Polsce, które zapoczątkowało ruch łączący dziś blisko pół miliona słuchaczy rozgłośni na całym świecie.
"Duchem jestem w Bydgoszczy, oglądam internetową transmisję uroczystości. Właśnie tu 15 lat temu powstało pierwsze nasze biuro w Polsce; pamiętam, jak w autobusie z Górki Klasztornej pani Stefania Biernacka, nieżyjąca już inicjatorka jego założenia mówiła: ja bym się zajęła biurem Radia. I zajęła się. Nie zmarnowaliśmy natchnienia Ducha Św.! Dużo dobrego z tego wyszło" - wspominał ojciec Rydzyk.
"Dziękuję bydgoszczanom za takie ofiarne przyjeżdżanie do Radia Maryja, za czuwanie całymi nocami przy Radiu Maryja. Kosztuje was to, a wy jesteście!" - podkreślił dyrektor radia.
Biura i koła Radia Maryja zrzeszają najaktywniejszych słuchaczy toruńskiej rozgłośni, określających się mianem Rodziny Radia Maryja. Nieformalna w znacznym stopniu i oparta wyłącznie na społecznej działalności struktura organizuje dla słuchaczy cykliczne nabożeństwa, spotkania i pielgrzymki.
Do zadań biur i kół RM należy także rozprowadzanie czasopism i wydawnictw adresowanych do słuchaczy, a także zbieranie ofiar na działalność radia i telewizji Trwam. Szacuje się, że obecnie Rodzinę Radia Maryja tworzy blisko pół miliona osób w Polsce, a także we wszystkich większych skupiskach Polonii na całym świecie.
W ciągu ostatnich piętnastu lat, pod patronatem rozgłośni kojarzonej często ze starszym pokoleniem, powstały także grupy tworzone przez młodzież i dzieci. Do największych należą Młodzieżowe Koła Przyjaciół Radia Maryja, zapoczątkowane osiem lat temu także w Bydgoszczy oraz Podwórkowe Kółka Różańcowe zrzeszające obecnie, według deklaracji na ich stronie internetowej, 117 tys. dziewcząt i chłopców.
ab, pap