Po podpisaniu przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego, na mocy której do 30 lat wstecz ograniczona została możliwość zaskarżenia decyzji administracyjnych podjętych z rażącym naruszeniem prawa, na linii Polska-Izrael wybuchł konflikt. Jednym z jego skutków był powrót do kraju w sierpniu 2021 roku Marka Magierowskiego, który od czerwca 2018 roku sprawował funkcję ambasadora Polski w Izraelu.
Marek Magierowski już wkrótce może objąć stanowisko polskiego ambasadora w Stanach Zjednoczonych. Na stanowisku miałby zastąpić Piotra Wilczka, który pełni tą funkcję od listopada 2016 roku. Korespondent Polskiego Radia w Waszyngtonie ustalił, że amerykański Departament Stanu formalnie zaakceptował kandydaturę Magierowskiego. Uzyskanie tzw. agrement, czyli wstępnej akceptacji państwa przyjmującego na objęcie szefostwa placówki dyplomatycznej, jest niezbędne do nominacji na ambasadora. Aby Marek Magierowski mógł formalnie objąć placówkę w Waszyngtonie, musi jeszcze otrzymać pozytywną opinię sejmowej komisji spraw zagranicznych.
Marek Magierowski - kim jest?
Marek Magierowski jest dyplomatą, politykiem i dziennikarzem. Ukończył studia na kierunku iberystyka na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Współpracował z wieloma czasopismami m.in. „Najwyższym czasem”, „Gazetą Poznańską” oraz „Gazetą Wyborczą” i „Newsweekiem”. W latach 2006–2011 był zastępcą redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.
W 2015 roku zmienił zawodową drogę i porzucił dziennikarstwo dla polityki. W latach 2015–2017 sprawował funkcję dyrektora Biura Prasowego Kancelarii Prezydenta. W latach 2017–2018 był podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, a od 2018 do 2021 roku kierował pracami polskiej ambasady w Izraelu.
Czytaj też:
„Białoruska policja wyrzuca nas do Polski”. Migranci przed placówką SG apelowali o pomoc