Przypomnijmy, że 6 października Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że „przeniesienie sędziego bez jego zgody do innego sądu lub między dwoma wydziałami tego samego sądu może naruszać zasady nieusuwalności i niezawisłości sędziów”. „Takie przeniesienie może stanowić środek służący kontrolowaniu treści orzeczeń sądowych, ponieważ nie tylko może ono wpływać na zakres spraw przydzielanych danym sędziom do rozpoznania” – ocenił TSUE.
W orzeczeniu podkreślono, że „tego typu zmiany mogą również mieć istotne następstwa dla życia i kariery sędziów, a także wywoływać skutki analogiczne do tych, z którymi wiążą się kary dyscyplinarne”.
Prokuratura Krajowa reaguje na wyrok TSUE
PAP publikuje teraz odpowiedź Prokuratury Krajowej, która skomentowała wyrok TSUE w sprawie sędziów. Jej zdaniem, „wyrok jest niezgodny z traktatami”. Jak wskazuje PK, wyrok łamie trzy zasady: kompetencji powierzonych, poszanowania ustrojów państw członkowskich i pomocniczości.
Zdaniem Prokuratury, uznanie takiego wyroku „podważy stabilność polskiego sądownictwa i doprowadzi do chaosu prawnego w całej Unii Europejskiej”. Konsekwencją może być również, przekonuje PK, „podważanie prawomocności orzeczeń każdego polskiego sędziego”.
Czytaj też:
Jest decyzja ws. wniosku Polski o uchylenie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN