22 października 2021 roku Trybunał Konstytucyjny w odpowiedzi na wniosek złożony przez grupę posłów PiS wydał wyrok zaostrzający prawo aborcyjne. Przed ogłoszeniem tej decyzji aborcja w naszym kraju była dopuszczalna w trzech przypadkach: gdy ciąża stanowiła zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety, gdy zachodziło uzasadnione podejrzenie, że ciąża jest skutkiem czynu zabronionego, a także w sytuacji pojawienia się dużego prawdopodobieństwa ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. Po decyzji TK ta ostatnia przesłanka – tzw. embriopatologiczna – została usunięta, ponieważ sędziowie uznali ją za niezgodną z konstytucją.
Decyzja TK wywołała niemałe oburzenie. Na ulice polskich miast wychodziły tysiące kobiet, które sprzeciwiały się ograniczaniu swoich praw. Co warto podkreślić, protesty nie odbywały się tylko w dużych miastach takich jak Warszawa, Gdańsk czy Kraków, ale również w wielu mniejszych miastach, gdzie pojawienie się na tego typu manifestacji wymagało znacznie większej odwagi. Media społecznościowe oraz okna i balkony prywatnych mieszkań zalały grafiki z czerwoną błyskawicą, która stała się symbolem protestu przeciwko wyrokowi TK. Z protestującymi solidaryzowało się także wielu artystów i celebrytów.
Lempart i Suchanow a uliczne protesty
Społeczne wzmożenie było ogromne. Komentatorzy zwracali uwagę na fakt, że w przeciwieństwie m.in. do protestów w obronie niezależności sądownictwa organizowanych kilka lat wcześniej przez KOD, tym razem na ulicach pojawiło się mnóstwo młodych ludzi. W akcje OSK byli także zaangażowani ci, którzy na co dzień nie interesują się polityką. Zdjęcia ze słynnego „marszu na Warszawę”, który odbył się 30 października robiły wrażenie. Tak wielkiej demonstracji (ponad 100 tysięcy osób) nie było bowiem w Polsce od lat.
Ulicznych protestów nie byłoby, gdyby nie Strajk Kobiet. To Marta Lempart, Klementyna Suchanow i Agnieszka Czerederecka zarządzały ogromną społeczną energią. Nie była to ich pierwsza tego typu akcja. To właśnie działaczki OSK 3 października 2016 roku zorganizowały akcję „Czarny Poniedziałek” przeciwko projektowi „Stop aborcji”.