– Rząd przychyli się do naszej rekomendacji ws. możliwości podawania trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID-19 wszystkim osobom powyżej 18. roku życia – powiedział dr Konstanty Szułdrzyński po spotkaniu Rady Medycznej z premierem. O decyzji poinformował na Facebooku także szef rządu. „Wspólnie z szefem Ministerstwa Zdrowia Adamem Niedzielskim postanowiliśmy, że szczepienia będą mogły się rozpocząć w ciągu kilku tygodni” – zapowiedział Mateusz Morawiecki.
Dla kogo trzecia dawka szczepionki?
Dzień wcześniej Rada Medyczna wydała stanowisko w tej sprawie. Zgodnie z rekomendacją, trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 miałaby być podawana wszystkim osobom, które ukończyły 18 lat, nie wcześniej niż 6 miesięcy od ukończenia szczepień podstawowych". Doradcy premiera rekomendowali także, by takim osobom przedłużać ważności certyfikatu zaszczepienia do roku po przyjęciu dawki przypominającej.
Rada w połowie września wydała rekomendacje, by szczepionkę przypominającą („booster”) otrzymywały osoby powyżej 50 lat, jak również pracownicy ochrony zdrowia, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami. Wskazała wtedy, że takie osoby – zgodnie z dotychczasowymi danymi klinicznymi – powinny być szczepione jedną dawką preparatu mRNA.
Ile jest zaszczepionych osób w Polsce?
Szczepienia przeciw COVID-19 w Polsce rozpoczęły się 27 grudnia 2020 r. Jak wynika z rządowych danych na 20 października, do tej pory podano 38 373 412 dawek szczepień. W pełni zaszczepionych, czyli dwiema dawkami preparatów od firm Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca lub jednodawkową szczepionką Johnson & Johnson, są 19 756 793 osoby.
Łącznie do Polski dostarczono 67 462 960 dawek, z czego do punktów trafiło 40 677 010 z nich. Zutylizowano 503 673 dawki.
Czytaj też:
Naukowcy: po tej szczepionce mamy największe korzyści z dawki przypominającej