Zmiana czasu została wprowadzona lata temu, aby lepiej wykorzystać światło dzienne. Od wielu lat praktyka ta jest pozbawiona sensu, ponieważ znaczna część zakładów produkcyjnych przez całą dobę pracuje przy sztucznym oświetleniu.
Zmiana czasu z letniego na zimowy 2021
Zgodnie z przepisami, ale i tradycją, zmiana czasu z letniego na zimowy ma zawsze miejsce w ostatnią niedzielę października. Właśnie dlatego w 2021 roku czas zimowy wprowadzimy w nocy z 30 na 31 października. Zrobimy to przesuwając wskazówki zegarów z godziny 3 na 2. Dzięki temu nasz weekend będzie o godzinę dłuższy.
Wszystko wskazuje na to, że już w marcu czeka nas kolejna zmiana czasu. Dokładnie w nocy z 26 na 27 marca (ostatnia niedziela marca) wprowadzimy czas letni. Dokonamy tego przesuwając wskazówki zegarów z godziny 2 na 3. W ten sposób „oddamy” godzinę, którą „pożyczyliśmy” w październiku. Niestety przez to nasz weekend będzie o godzinę krótszy.
Ostatnia zmiana czasu dopiero w 2026 roku
Komisja Europejska wydała niedawno zalecenie, aby kraje członkowskie opublikowały rozporządzenia, na mocy których zmiana czasu zostanie przedłużona do 2026 roku. – Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022-2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – przekazała w specjalnym komunikacie wiceminister Olga Semeniuk.