„Jesteśmy zaniepokojeni eskalacją na granicy polsko-białoruskiej. Wzywamy Białoruś do przestrzegania prawa międzynarodowego” – przekazały PAP służby prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli.
Incydent na granicy. Wtargnęły trzy osoby z bronią
W ostatnich dniach doszło do kilku incydentów na granicy polsko-białoruskiej. W środę rano MSZ poinformowało, że w nocy z 1 na 2 listopada na terytorium Polski weszły trzy niezidentyfikowane, umundurowane osoby, które miały przy sobie broń długą. Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn doprecyzował, że po próbie nawiązania z kontaktu przez polski patrol, osoby te przeładowały broń i oddaliły się w kierunku Białorusi.
W związku z incydentem do MSZ został wezwany chargé d’affaires Republiki Białorusi Aleksander Czesnowski.
Reakcja MSZ
Po spotkaniu resort spraw zagranicznych oświadczył, że „wiceminister Piotr Wawrzyk przekazał stronie białoruskiej stanowczy protest wobec naruszenia polskiej granicy państwowej, podkreślając, że działania podejmowane w ostatnich tygodniach przez władze Białorusi noszą coraz bardziej wyraźne znamiona celowej eskalacji”. Wiceminister zaznaczył, że „tego typu działania są nie do przyjęcia przez stronę polską i nie będą przez nią akceptowane”.
Nieznani sprawcy rzucali kamieniami w polskich żołnierzy
Dzień wcześniej nieznani sprawcy z terytorium Białorusi zaatakowali polskich żołnierzy. Zaczęli rzucać w nich kamieniami. Interweniowały policja i straż graniczna. Na widok nadjeżdżającego wsparcia sprawcy odjechali w głąb Białorusi.
Na granicy polsko-białoruskiej codziennie dochodzi do nielegalnych prób przedostania się imigrantów na terytorium Polski. We wtorek Straż Graniczna odnotowała 351 prób. Zatrzymanych zostało 16 osób, w tym obywatele Iraku i Turcji.
Od 2 września na terenach przygranicznych obowiązuje stan wyjątkowy. Restrykcje obowiązują w 115 miejscowościach na Podlasiu i w 68 miejscowościach w woj. lubelskim.
Czytaj też:
Niebezpieczny incydent przy granicy z Białorusią. Przedstawiciel KE zabiera głos