W niedzielę Straż Graniczna przekazała, że dzień wcześniej odnotowano 240 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Zatrzymanych zostało 13 osób: 6 obywateli Indii, 5 obywateli Syrii oraz po jednym obywatelu Nigerii i Wybrzeża Kości Słoniowej. Wobec 93 osób wydane zostały postanowienia o opuszczeniu terytorium RP. Za pomocnictwo zatrzymano 3 osoby: dwóch obywateli Syrii i jednego Gruzina.
O zatrzymaniu kolejnych przemytników ludzi poinformowała także podlaska policja. Jak informuje RMF FM, w ciągu minionej dobry w ręce mundurowych trafiło pięć osób podejrzanych o transport od granicy z Białorusią nielegalnych migrantów – to dwa obywatele Niemiec, Ukrainiec, Białorusin i obywatel Szwecji. Mężczyźni przewozili łącznie 14 osób.
Irak wykonał gest w kierunku Polski
W sobotę wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński informował, że MSZ Iraku nakazało Białorusi zamknięcie dwóch konsulatów w Bagdadzie i Irbilu. Jako przyczynę podano „uproszczone procedury wizowe Białorusi”, które powodują kryzys migracyjny w Europie.
Tysiące osób forsują granicę
Od początku roku kryzysu migracyjnego Straż Graniczna odnotowała ponad 30 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Do blisko 17,3 tys. z nich doszło w październiku, prawie 7,7 tys. miało miejsce we wrześniu, a ponad 3,5 tys. w sierpniu.
Nowa ustawa o cudzoziemcach
Od 26 października obowiązują przepisy znowelizowanej ustawy o cudzoziemcach. Dokument reguluje możliwość natychmiastowego odsyłania nielegalnych migrantów i utrudnia procedurę azylową.
Zgodnie z nowelizacją osoba zatrzymana podczas nielegalnego przekraczania granicy zewnętrznej UE, postanowieniem komendanta placówki Straży Granicznej będzie zobowiązana do opuszczenia terytorium Polski. Migrant taki dostanie również czasowy zakaz wjazdu do Polski i innych państw strefy Schengen.
Drugą ważną zmianą jest zapis, na podstawie którego szef Urzędu do Spraw Cudzoziemców będzie mógł pozostawić bez rozpoznania wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej osobie, która przybyła z terytorium poza zewnętrzną granicą Unii. Wyjątek stanowić będą jedynie przypadki, kiedy osoba taka m.in. przybyła bezpośrednio z terytorium, gdzie grozi jej prześladowanie. Na mocy nowego prawa, wprowadzone mają być również kary grzywny, a nawet więzienia, za niszczenie infrastruktury granicznej.
Czytaj też:
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. NATO „zaniepokojone eskalacją”