Akt oskarżenia wobec m.in. Jaruzelskiego, b. szefa MSW Czesława Kiszczaka i b. I sekretarza PZPR Stanisława Kani, pion śledczy IPN w Katowicach skierował do sądu w ubiegłym tygodniu.
Jak napisał w oświadczeniu przekazanym PAP Szmajdziński, "praktyki IPN" nie są dla SLD zaskoczeniem, bowiem "wpisują się w nurt radykalnych rozliczeń rządzących z najnowszą historią naszego kraju, w cały wachlarz działań, których podłożem jest chęć zemsty i politycznego odwetu".
"Od przejęcia władzy przez Prawo i Sprawiedliwość z nienotowaną dotąd siłą i zawziętością mnożą się bezpardonowe, nacechowane wrogością ataki na generała Wojciecha Jaruzelskiego. Dziś już wiadomo, że miały one na celu przygotowanie opinii publicznej do wniesienia przez Instytut Pamięci Narodowej aktu oskarżenia przeciwko Generałowi - za wprowadzenie stanu wojennego" - napisał Szmajdziński.
W jego ocenie, bolesne wydarzenia z historii Polski wykorzystuje się cynicznie, do bieżącej walki politycznej.
"W mściwych atakach liderów PiS na głównego architekta pokojowego procesu przekazania władzy w Polsce w 1989 roku, i pierwszego Prezydenta RP, ignoruje się nie tylko przyczyny stanu wojennego. Ignoruje się także cele późniejsze postępowania Generała, jego wielokrotny rachunek sumienia i wielokrotne przeprosiny. Z cynizmem przemilcza się fakt, iż Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej Sejmu RP, w wyniku wieloletniego postępowania, nie znalazła podstaw do postawienia Wojciecha Jaruzelskiego przed Trybunałem Stanu" - czytamy w oświadczeniu.
Według szefa klubu SLD, nie przypadkiem politycy PiS oceniają "skrajnie negatywnie nie tylko stan wojenny, ale również Okrągły Stół". "To nie jest kwestia różnicy zdań; to efekt mentalności, odrzucającej porozumienie jako polityczna metodę rozwiązywania konfliktów społecznych" - ocenił.
SLD za "haniebne" uważa też wypowiedzi premiera Jarosława Kaczyńskiego wygłoszone podczas wizyty w Brukseli, w których przyrównał "wprost Jaruzelskiego do hitlerowskiego ludobójcy Adolfa Eichmanna" i przesądzał o winie gen. Jaruzelskiego.
Na konferencji prasowej premiera w Brukseli jeden z włoskich dziennikarzy wspomniał artykuł "Nowa inkwizycja" włoskiego publicysty Piero Ostellino, opublikowany na łamach "Corriere della Sera". W komentarzu zatytułowanym "Nowa inkwizycja" publicysta działania polskich władz - które chcą m.in. sądzić generała Wojciecha Jaruzelskiego - nazywa "jakobińskim terrorem" i "stalinowskimi czystkami".
"Proces przestępców wojennych, na przykład tych, którzy byli odpowiedzialni za holokaust, czy proces Eichmanna, to jest inkwizycja? Nie. Pan wybaczy, ale to jest pewne nieporozumienie (...). Obawiam się, że pan funkcjonuje - przynajmniej jeśli chodzi o Polskę - w sferze zupełnej nieznajomości rzeczy" - powiedział J. Kaczyński. "Czy na przykład jeśli ktoś był faszystą, to ma odpowiadać (przed sądem-PAP), czy nie ma?" - pytał retorycznie.
Zdaniem Szmajdzińskiego, "judząca polityka PiS nie tylko niszczy stosunki wewnętrzne", ale" szkodzi także naszemu krajowi na arenie międzynarodowej".
"Wyrażamy nadzieję, że niezawisły sąd nie ulegnie politycznej presji ani propagandowej nagonce, jakiej jesteśmy świadkami" - oświadczył szef klubu Sojuszu.
84-letni gen. Jaruzelski, szef utworzonej w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, jest oskarżony o zbrodnię komunistyczną, polegającą na kierowaniu "związkiem przestępczym o charakterze zbrojnym, mającym na celu popełnianie przestępstw", za co grozi do 10 lat pozbawienia wolności. Drugi zarzut wobec gen. Jaruzelskiego to podżeganie członków Rady Państwa PRL (która formalnie wprowadziła stan wojenny) do przekroczenia ich uprawnień poprzez uchwalenie w trakcie trwania sesji Sejmu PRL i wbrew Konstytucji dekretów o stanie wojennym, datowanych formalnie na 12 grudnia.
ab, pap