Podczas konferencji prasowej rzeczniczka Straży Granicznej mówiła o lotach powrotnych do Iraku, które ma organizować strona polska. – Pierwszy lot na razie jest w planach, nie wiadomo kiedy dokładnie się odbędzie. Współpracujemy w tym zakresie ze stroną iracką. Planujemy zorganizowanie dużego lotu czarterowego. Są tu określone procedury. Musi być zgoda strony irackiej na przyjęcie tych osób, potwierdzenie tożsamości – stwierdziła.
Z informacji Anny Michalskiej wynika, że na pokładzie pierwszego samolotu ma się znaleźć około 80 osób. – Te osoby nie lecą same, tylko z przedstawicielami organizacji pozarządowych. W samolocie jest także opieka medyczna oraz funkcjonariusze Straży Granicznej. Jeśli podróżuje więcej mężczyzn to wtedy taka ochrona musi być większa – tłumaczyła.
Rzecznik dodała, że w Polsce w ośrodkach dla migrantów przebywa 1240 obywateli Iraku, spośród których 716 osób złożyło wnioski o objęcie ochroną międzynarodową.
Granica polsko-białoruska. Deklaracja Morawieckiego
Mateusz Morawiecki odbył w niedzielę 21 listopada serię spotkań z europejskimi przywódcami. Tematem rozmów polityków był kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej.
Według premiera „Łukaszenka i Putin będą starali się podzielić Zachód, podzielić Unię Europejską, to jest ich podstawowa broń”. – W związku z tym próbują w sztuczny sposób wywołać kryzys humanitarny. Polska jest gotowa sfinansować powrót migrantów do ich rodzimych krajów – stwierdził.