-
Straż Graniczna informowała, że 23-24 listopada)odnotowano 267 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Funkcjonariusze SG wydali 44 postanowienia o opuszczeniu Polski
-
23 listopada około godziny 19 grupa ponad 100 migrantów siłowo forsowała granicę. Do sieci trafiło nagranie, na którym widać, jak cudzoziemcy rzucają kamieniami w polskich funkcjonariuszy
-
Straż Graniczna przekazała również, że na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Mielniku doszło we wtorek 23 listopada do dwóch siłowych prób przekroczenia granicy. „40-osobowe grupy agresywnych cudzoziemców atakowały polskie służby rzucając kamieniami, konarami drzew, użyte były również granaty hukowe” – napisano
-
Jeden z polskich żołnierzy został poszkodowany podczas nocnego ataku migrantów w okolicach Mielnika w województwie podlaskim. Anna Michalska nie przedstawiła szczegółów dotyczących stanu zdrowia rannego funkcjonariusza. Wiadomo jedynie, że udzielono mu pomocy medycznej.
-
Stanisław Żaryn podkreślił, że sytuacja na granicy polsko-białoruskiej pozostaje napięta. – Działania destabilizujące naszą granicę są podejmowane wspólnie przez służby białoruskie i cudzoziemców przygotowywanych do ataków – stwierdził rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych
-
Andrzej Duda udzielił wywiadu tygodnikowi „Sieci”, a podczas rozmowy pojawił się m.in. wątek dotyczący ewentualnego zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego, o co apeluje opozycja. – Trudno o poważnych sprawach rozmawiać z ludźmi, którzy jeszcze niedawno biegali po granicy i przeszkadzali polskim funkcjonariuszom w wykonywaniu ich obowiązków, którzy atakowali w mediach oraz w polskim parlamencie żołnierzy służących na granicy – powiedział prezydent
-
Reuters przytacza treść rozmowy, którą odbyli szef Rady Europejskiej Charles Michel i prezydent Rosji Władimir Putin. Zdaniem służb prasowych Kremla, na które powołują się media, Putin miał obwinić Polskę o eskalację napięcia na granicy polsko-białoruskiej
- 6:07
- Najnowsze doniesienia z granicy polsko-białoruskiej można śledzić pod tym linkiem:
Granica polsko-białoruska. Najważniejsze informacje z 26 listopada - 21:55
- Dziękujemy Państwu za śledzenie relacji.
- 21:39
- Mariusz Błaszczak poinformował o podpisanym w Paryżu porozumieniu.
- 21:21
- 21:07
- W czwartek szef polskiego rządu spotkał się z obecną kanclerz Niemiec Angelą Merkel. W Berlinie Prezes Rady Ministrów widział się również z liderem Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) oraz kandydatem na nowego kanclerza Niemiec Olafem Scholzem.
„To kontynuacja serii spotkań z europejskimi przywódcami, które mają na celu koordynację reakcji państw europejskich i członków NATO na działania hybrydowe Białorusi. Obecnie na wschodniej granicy Unii Europejskiej mamy do czynienia z kryzysem migracyjnym wywołanym przez reżim Aleksandra Łukaszenki. Bronią w tym konflikcie jest dezinformacja oraz migranci, którzy wykorzystywani są jako żywa tarcza. Ta próba destabilizacji Unii Europejskiej jest największa od 30 lat” – czytamy na rządowej stronie. - 20:41
- Mateusz Morawiecki spotka się z Borisem Johnsonem. Wskazano dwa tematy
- 20:15
- Potwierdziły się doniesienia „Wprost”. W piątek 26 listopada premier Mateusz Morawiecki spotka się w Londynie z szefem rządu Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem. Wiodącym tematem rozmów będzie sytuacja na polsko-białoruskiej granicy Unii Europejskiej.
Nieoficjalnie: Morawiecki spotka się z Johnsonem. Tematem sankcje na Białoruś - 20:01
- 19:43
- W czasie posiedzenia Senatu dotyczącego ustawy o ochronie granicy wiceszef MSWiA Maciej Wąsik musiał nagle opuścić salę obrad. – Pana ministra Wąsika nie ma, ponieważ jest jakaś trudna sytuacja na granicy – tłumaczył senator PiS Jan Maria Jackowski.
Wiceszef MSWiA nagle opuścił posiedzenie Senatu. „Trudna sytuacja na granicy” - 19:15
- Białoruskie ministerstwo obrony poinformowało o wzmocnieniu sił obrony przeciwlotniczej i wspólnych lotach patrolowych z siłami powietrznymi Rosji wzdłuż białoruskiej granicy. Jako przyczynę podano zwiększenie częstotliwości lotów w pobliżu granic Białorusi.
- 19:07
- 18:50
- – Relacje polsko-rumuńskie zawsze były dobre i są dobre. Podczas sesji przedstawiłem informacje na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Mówiłem o ataku hybrydowym. Rozmawialiśmy o tym, jak te sytuacje zagrażające naszemu bezpieczeństwu można rozwiązać – powiedział Mariusz Błaszczak, szef MON.
- 18:39
- W strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Wędrzynie w Lubuskiem wybuchł bunt – podaje RMF FM. Jak informuje portal rozgłośni, grupa mężczyzn podjęła próbę sforsowania ogrodzenia.
„Bunt” w ośrodku dla migrantów w Wędrzynie. Powybijane szyby i próba sforsowania ogrodzenia - 18:15
- – Dzwonią do mnie, pytają czy wszystko w porządku – relacjonowała funkcjonariuszka Straży Granicznej. Kobieta opowiedziała, jakie emocje przeżywa jej rodzina w związku z pełnioną przez nią służbą.
SG opublikowała nagranie z jedną z polskich funkcjonariuszek. „Moi rodzice mają podwójny stres” - 18:07
- – Uznaliśmy, że w tej sytuacji niezbędne jest dać funkcjonariuszom SG, policji oraz żołnierzom takie instrumenty, które sprawią, że ich praca będzie jeszcze skuteczniejsza – kontynuował wiceminister MSWiA.
- 18:05
- – Projekt nowelizacji zakłada możliwość wprowadzenia ograniczeń tylko i wyłącznie na konkretnym obszarze strefy nadgranicznej – w pasie o szerokości 15 km wzdłuż granicy państwowej – powiedział Maciej Wąsik.
- 18:01
- W Senacie trwa dyskusja nad ustawą o zmianie ustawy o ochronie granicy państwowej oraz niektórych innych ustaw.
- 17:47
- Kanclerz Angela Merkel, podczas konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim, po raz kolejny odniosła się do swojej rozmowy z Aleksandrem Łukaszenką. Podkreśliła, że taka rozmowa nie oznacza uznania „prawomocności wyborów na Białorusi”.
Merkel kolejny raz tłumaczy się z rozmowy z Łukaszenką. „Jeśli chodzi o opiekę humanitarną, to on jest osobą do kontaktu” - 17:21
- 16:50
- Marcin Przydacz poinformował, że spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z przyszłym kanclerzem Olafem Scholzem trwało znacznie dłużej niż planowano.
„Szczery dialog i dobra, oparta o szacunek i zrozumienie, współpraca polsko-niemiecka ważna jest nie tylko dla naszych państw, ale także dla całej Unii Europejskiej” – czytamy. - 16:38
- 16:29
- – Będziemy szli dalej ścieżką dwutorową, jeżeli chodzi o Rosję. Musimy być zdecydowani. Potrzebne nam jest odstraszenie i obrona. Ale jednocześnie wierzymy w dialog z Rosją – mówił Sekretarz Generalny NATO po spotkaniu z Andrzejem Dudą w Brukseli.
Sekretarz Generalny NATO o dwutorowej ścieżce w stosunku do Rosji. „Wierzymy w dialog” - 16:10
- „Służby białoruskie rozbudowują miasteczko”. Stanisław Żaryn o kolejnych ruchach reżimu Łukaszenki
- 15:58
- W czwartek minister Mariusz Kamiński rozmawiał telefonicznie z Ylvą Johansson – unijną komisarz do spraw wewnętrznych.
Szef MSWiA przekazał informację o aktualnej sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Podkreślił również, że poza kryzysem na granicy polsko-białoruskiej istotny jest także los więźniów politycznych na Białorusi, co wymaga zwiększenia udziału całej Unii Europejskiej w wysiłkach na rzecz ich uwolnienia. - 15:42
- „Strona białoruska przygotowuje się do długotrwałego utrzymywania cudzoziemców przy granicy z Polską w celu dalszego prowadzenia operacji przeciwko Polsce i UE” – czytamy w kolejnym wpisie Stanisława Żaryna.
- 15:29
- „Służby białoruskie rozbudowują miasteczko, które powstało wokół magazynów firmy Bremino w Bruzgach. Trafili do nich cudzoziemcy koczujący wcześniej przy granicy z Polską" – poinformował Stanisława Żaryn.
- 15:07
- Granica polsko-białoruska. Angela Merkel wyraziła pełną solidarność z Polską
Angela Merkel po spotkaniu z Mateuszem Morawieckim. „Pełna solidarność wobec Polski" - 14:53
- – Stosujemy zasadę: nic o nas bez nas. Jesteśmy bezpośrednio dotknięci przez działania Łukaszenki i chcemy być włączani i rozwiązywać wspólnie ten kryzys. Solidarność jest bardzo ważna – powiedział Mateusz Morawiecki na wspólnej konferencji z Angelą Merkel.
- 14:47
- Podsumowanie konferencji prezydenta i Sekretarza Generalnego NATO.
Duda spotkał się z sekretarzem generalnym NATO. „Nie ma jeszcze podstaw do stosowania art. 4” - 14:31
- – Obserwowana jest relokacja sił rosyjskich wokół granicy Ukrainy. Traktujemy to poważnie i z uwagą – zaznaczył Andrzej Duda.
- 14:28
- – Na polskiej granicy trwa atak hybrydowy ze strony białoruskiej, bez wątpienia wspierany przez władze rosyjskie. Opisałem Sekretarzowi Generalnemu jak wygląda sytuacja i oddziaływanie na granice Polski, UE i NATO – kontynuował prezydent.
- 14:25
- – Dziękuję Sekretarzowi Generalnemu NATO
za roboczą konsultację i gotowość do tego, by porozmawiać o aktualnej sytuacji – powiedział Andrzej Duda.– - 14:15
- Na godzinę 14:15 zaplanowano konferencję prezydenta Andrzeja Dudy i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga
- 14:08
- Angela Merkel przywitała Mateusza Morawieckiego
- 14:01
- Mariusz Kamiński odbył rozmowę telefoniczną z Ylvą Johansson, komisarz UE ds. wewnętrznych na temat sytuacji na granicy z Białorusią. Komisarz podzieliła stanowisko Polski, że działania reżimu białoruskiego muszą spotkać się ze stanowczą reakcją ze strony Unii Europejskiej
- 13:50
- Agencja RIA Nowosti twierdzi, że na polsko-białoruskim przejściu granicznym w Bruzgach-Kuźnicy odbył się dziś wiec migrantów. Korespondent agencji przekazał, że domagają się oni uznania ich przez Unię Europejską za uchodźców
- 13:39
- Granica polsko-białoruska. Pięć osób trafiło do szpitala
Rzeczniczka Straży Granicznej poinformowała o szczegółach incydentu, do którego doszło w okolicach Czeremchy w województwie podlaskim. To w tym miejscu ostatniej doby (24-25 listopada) doszło do próby siłowego sforsowania granicy polsko-białoruskiej. – Około 230 osób przeszło na stronę polską na odległość kilku czy kilkudziesięciu metrów. Te osoby zostały zatrzymane, pouczone o obowiązku opuszczenia terytorium Polski i doprowadzone do linii granicy – tłumaczyła Anna Michalska.
Z relacji służb wynika, że po polskiej stronie zostało siedem osób. – Pięć osób trafiło do szpitala. To osoby, które chciały pomocy medycznej. Były wycieńczone. Brały udział w siłowym ataku, więc zdarzały się też obtarcia różnego rodzaju. Wiem, że ich stan zdrowia jest stabilny. Z tego, co nam mówią lekarze, w ciągu kilku godzin mogą opuścić szpital – wyjaśniała rzeczniczka SG. Pozostałe dwie osoby to ojciec z synem czekający na kobietę, która jest w szpitalu.
wprost.pl - 13:32
- Premier dotarł do Berlina:
- 13:26
- Granica polsko-białoruska. 24-latka urodziła dziecko w lesie pod Kuźnicą
Straż Graniczna informowała 20 października, że jej funkcjonariusze z Kuźnicy podczas patrolu w miejscowości Czepiele trafili na grupę cudzoziemców, którzy nielegalnie przedostali się do Polski. Wśród cudzoziemców była zakrwawiona kobieta, która leżała na śpiworze. Okazało się, że chwilę wcześniej urodziła dziecko. Matka z noworodkiem trafili do szpitala.
Kobieta z dzieckiem trafili pod skrzydła Fundacji Dialog. Chłopiec dostał imię Daniel. 24-letnia matka i jej syn opuścili szpital po tygodniu. Okazało się, że kobieta razem ze swoim mężem i córką chcieli dostać się do Niemiec, gdzie od kilku lat mieszka ojciec mężczyzny i jego rodzeństwo. Granicę polsko-białoruską przekroczyli przy drugiej próbie. „Przez osiem dni walczyli o przetrwanie” – zaznaczyła Fundacja Dialog.
Migrantka urodziła dziecko tuż po przekroczeniu granicy z Polską. Wiadomo, co się z nimi stało - 13:03
- Samolot pasażerski lecący z Mińska na Białorusi do tureckiej Antalyi nadał sygnał alarmowy nad obwodem biełgorodzkim w Rosji – poinformowała agencja TASS, powołując się na źródło w kręgach lotniczych
- 12:46
- Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego w Białym Domu Emily Horne poinformowała, że doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan rozmawiał telefonicznie w środę z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego Pawłem Solochem
Biały Dom przekazał „silne wsparcie” Polsce w obliczu działań reżimu Łukaszenki - 12:30
- Wiceszef MSZ i szef Gabinetu Prezydenta RP podsumowali spotkanie w BBN-ie dotyczące sytuacji na granicy Polski i Białorusi. Marcin Przydacz tłumaczył, co może zniechęcić naszych wschodnich sąsiadów do dalszych agresywnych działań
Spotkanie najważniejszych osób w państwie ws. sytuacji na granicy. „Twardy sygnał do Mińska i Moskwy” - 12:10
- Na naradzie w BBN, która dotyczyła kryzysu na granicy polsko-białoruskiej pojawili się najważniejsi politycy w kraju. W spotkaniu nie wziął udziału Jarosław Kaczyński, co skrzętnie odnotował Donald Tusk
Tusk wbija szpile Kaczyńskiemu. „Wódz nam uciekł z pola bitwy” - 11:57
- Mateusz Morawiecki leci na spotkanie z Angelą Merkel
- 11:30
- Inna dziennikarka - Hanna Liubakova - donosi, że około 200 migrantów czeka obecnie na lotnisku na wylot do Iraku. Samolot miał nie przylecieć do Mińska
- 11:24
- Białoruski dziennikarz Franak Viacorka donosi, że około 700 migrantów złożyło wniosek o repatriację - chcą wrócić do domu z Białorusi. Z ustaleń dziennikarza wynika, że na Białorusi nadal znajduje się około 8000 osób, a blisko 2000 przebywa w centrum logistycznym przy granicy z Polską
- 11:20
- Stanisław Żaryn o szczegółach incydentu na granicy. - Wykorzystanie reflektorów i laserów ma za zadanie utrudniać naszym ludziom podejmowanie interwencji i prowadzi do groźnych sytuacji. Oślepianie laserem może powodować uszkodzenie wzroku. Dodatkowo, światła ułatwiają atakującym rzucanie w naszych żołnierzy i funkcjonariuszy kamieniami i in. przedmiotami. Oślepiane osoby mogą zostać łatwiej trafione - tłumaczy rzecznik Mariusza Kamińskiego
- 11:13
- - Będziemy dyskutować o bezpieczeństwie na wschodniej granicy NATO i UE. Nie wiemy, co jest w zamysłach strategicznych Kremla i trzeba przygotowywać się na różne scenariusze - powiedział premier Mateusz Morawiecki przed wizytą w Niemczech
- 11:04
- 25 listopada br. w Bukareszcie Mariusz Błaszczak weźmie udział w spotkaniu ministrów obrony w formacie bukareszteńskim B9. W trakcie obrad omówiona zostanie sytuacja w regionie oraz kryzys migracyjny na granicy polsko-białoruskiej
- 10:50
- Straż Graniczna podała, że grupa ponad 200 migrantów forsowała ostatniej doby (24-25 listopada) granicę polsko-białoruską w okolicach Czeremchy w województwie podlaskim. Rzucano kamieniami oraz drewnianymi konarami w stronę polskich służb. Żołnierze białoruscy oślepiali funkcjonariuszy stroboskopami oraz laserami
- 10:34
- Granica polsko-białoruska. Ile osób musiało opuścić Polskę?
1860 migrantów, którzy nielegalnie przekroczyli granicę polsko-białoruską, otrzymało postanowienia z nakazem opuszczenia Polski i trzyletnim zakazem wjazdu do Strefy Schengen - poinformowała PAP rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska - 10:18
- Są kolejne zdjęcia z nocnego patrolu przy granicy
- 10:10
- Nie ma dziś ważniejszego tematu niż bezpieczeństwo Rzeczypospolitej i całej Europy; broniąc wschodniej granicy Polski bronimy Unii Europejskiej - napisał premier Mateusz Morawiecki w mediach społecznościowych. Do wpisu dołączył zdjęcie z wczorajszej wizyty w Paryżu i spotkania z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem
facebook.com - 9:55
- Rząd Regionalny Kurdystanu otrzymał około 700 wniosków od Kurdów, którzy chcą wrócić do domu z Białorusi
- 9:32
- Trwa posiedzenie sztabu kryzysowego u Andrzeja Dudy w związku z sytuacją na granicy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, a także m.in. szefów MSWiA, MON, MSZ i służb
- 9:16
- Mateusz Morawiecki prowadzi ofensywę dyplomatyczną w związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej. Premier najpierw odwiedził państwa bałtyckie, następnie spotkał się z liderami Grupy Wyszehradzkiej i premierem Chorwacji, a potem udał się do Francji i na Słowenię. Szef polskiego rządu ma też się spotkać z premierem Wielkiej Brytanii oraz kanclerz Niemiec i jej następcą.
Aktywność Morawieckiego skomentował w Polsat News Krzysztof Śmiszek. Poseł Lewicy stwierdził, że działania premiera są zbyt późne. – Dzisiaj, to jest takie trochę paniczne bieganie po całej Europie. Anglicy mają takie powiedzenie „biegać jak kurczak bez głowy” i mam wrażenie, że premier Mateusz Morawiecki tak jeździ po tej Europie jak ten kurczak bez głowy – powiedział.
Krzysztof Śmiszek o ofensywie dyplomatycznej Mateusza Morawieckiego. „Biega jak kurczak bez głowy” - 8:55
- Według różnych szacunków w pobliżu granicy z Polską nadal przebywa od 2,5 do 4 tys. osób. Ok. 2 tys. mieszka w centrum logistycznym
- 8:42
- Polskie służby chronią nie tyko granicę naszego kraju, ale także zewnętrzną granicę UE
- 8:31
- Białoruski kanał Nexta pokazał kolejne nagranie z polsko-białoruskiej granicy
- 8:23
- Na odcinku ochranianym przez PSG w Czeremsze grupa ponad 200 osób forsowała granicę polsko-białoruską
wprost.pl - 8:22
- Granica polsko-białoruska. Najnowszy raport Straży Granicznej
Minionej doby odnotowano 375 prób jej nielegalnego przekroczenia.Wobec 56 cudzoziemców funkcjonariusze SG wydali postanowienia o opuszczeniu Polski. Zatrzymano 2 nielegalnych imigrantów
wprost.pl - 7:51
- Funkcjonariusze ABW zatrzymali obywatela Polski podejrzanego o inicjowanie działalności szpiegowskiej na rzecz Rosji i działanie na szkodę interesów Polski
66-latek wspierał działalność szpiegowską na rzecz rosyjskiego wywiadu FSB. Mężczyzna nie przyznał się do stawianych mu zarzutów. Sąd zastosował wobec niego 3-miesięczny areszt - 7:33
- Mateusz Morawiecki w czwartek złoży wizytę w Berlinie, gdzie zaplanowano jego spotkanie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju
- 7:20
- Granica polsko-białoruska. Kolejne zatrzymania
– Wczoraj policjanci zatrzymali trzy osoby w związku z pomocną przy nielegalnym przekraczaniu granicy. Zatrzymani w Sejnach, Jelonce i Bielsku Podlaskim kurierzy, to dwaj obywatele Ukrainy i obywatel Szwecji. Chcieli przewieźć 14 osób – powiedział Onetowi rzecznik prasowy podlaskiej policji podinsp. Tomasz Krupa
Funkcjonariusze – od początku kryzysu migracyjnego – zatrzymali już 314 osób w związku z pomocą przy nielegalnym przekraczaniu granicy
- 7:14
- Granica polsko-białoruska. Nowe zdjęcie WOT
Tak wyglądała noc żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej na patrolu przy granicy polsko-białoruskiej
- 7:05
- O 10:00 obrady wznowi Senat – będzie to drugi dzień posiedzenia. Zgodnie z zapowiedziami Tomasza Grodzkiego, dziś ma zostać rozpatrzona nowelizacja ustawy ochronie granicy państwowej
- 6:50
- O godz. 9 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędzie się spotkanie rządowego sztabu kryzysowego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego, a także szefów: MON, MSWiA, MSZ oraz służb, związane z kryzysem granicznym i sytuacją bezpieczeństwa w regionie
- 6:36
- Rzecznik KGP zaapelował przy tym do polskich firm wypożyczających samochody. - Zauważyliśmy, że taktyka przemytników zmieniła się i nie wykorzystują już oni swoich samochodów, którymi przyjeżdżali nawet z Niemiec, ze Szwecji, z krajów Europy Zachodniej, ale wypożyczają te samochody na terenie Polski - wskazał. Jak dodał, warto, by firmy "zastanawiały się, komu te samochody wypożyczają".
- 6:17
- Premier Morawiecki poinformował, że na spotkaniu z prezydentem Macronem nie poruszył tematu finansowania muru na granicy polsko -białoruskiej, ponieważ jego zdaniem „dziś głównym wyzwaniem jest wypracowanie wspólnej polityki na rzecz zjednoczonej Europy” w obliczu niebezpieczeństw
- 6:10
- Straż Graniczna opublikowała film ze środowej służby w okolicach placówki w Dubiczach Cerkiewnych
- 6:05
- Dzień dobry. Zapraszamy do śledzenia naszej relacji na żywo, w której będziemy informować o najważniejszych wydarzeniach dnia dotyczących kryzysu migracyjnego na granicy polsko-białoruskiej
Czytaj też:
Specjalne wydanie „Kropki nad i” z Michałowa. Monika Olejnik do hejterów: Możecie sobie kpić, ale…