Oprócz Jurka, koło tworzą: Małgorzata Bartyzel, Lucyna Wiśniewska, Artur Zawisza, Dariusz Kłeczek i Marian Piłka.
Jurek podkreślił podczas piątkowej konferencji prasowej, że Prawica Rzeczypospolitej jest "częścią większości parlamentarnej". Dodał, że posłowie koła dadzą temu wyraz popierając w piątkowym głosowaniu kandydata PiS na marszałka Sejmu - Ludwika Dorna.
Zapowiedział, że Prawica Rzeczypospolitej poprze - tak jak posłowie koalicji - także kandydaturę prof. Mirosława Granata na sędziego Trybunału Konstytucyjnego. Jednak - jak zaznaczył - przy wyborze członków Kolegium IPN jego koło będzie głosować według własnego uznania, na "najciekawsze osoby", a nie - mówił - według podziału koalicja - opozycja.
Jurek dodał, że choć Prawica Rzeczypospolitej wspiera parlamentarną większość nie oznacza to, że jest częścią koalicji, bo - jak zaznaczył - koło nie podpisało umowy koalicyjnej. Jego zdaniem, parafowanie takiego dokumentu jest możliwe. Dopytywany dodał, że na razie premier Jarosław Kaczyński nie zaproponował mu tego.
Jeszcze w piątek Jurek ma zostać formalnie odwołany z funkcji marszałka Sejmu. Zrezygnował z niej w połowie kwietnia po tym, jak Sejm nie wprowadził do konstytucji zmian dotyczących ochrony życia od poczęcia. Wówczas zrezygnował także z członkostwa w PiS - partii i klubie - i przystąpił do tworzenia Prawicy Rzeczypospolitej.pap, ss