– Wypracowaliśmy zasady, które pozwolą zagwarantować bezpieczeństwo dziennikarzom relacjonującym wydarzenia z granicy, a także pomogą utrzymać bezpieczeństwo pełnienia służby przez formacje podległe MSWiA i Wojsko Polskie – zapowiedział wiceminister Błażej Poboży podczas konferencji prasowej.
Na mocy rozporządzenia szefa MSWiA wprowadzony został czasowy zakaz przebywania na terenie przygranicznym od 1 grudnia 2021 roku do 1 marca 2022 roku. Nowe zasady obowiązują na terenie dotychczasowego stanu wyjątkowego, czyli w ponad 180 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego. Jak zastrzeżono, termin obowiązywania nowych może się jeszcze zmienić – w zależności od sytuacji na granicy.
Kryzys Polska-Białoruś. Dziennikarze na terenie przygranicznym
Według nowych zasad, na wspomniany teren wejdą dziennikarze. Dostęp dziennikarzy do strefy objętej zakazem przebywania będzie możliwy na podstawie udzielanych akredytacji. Akredytację taką przydzieli komendant właściwej placówki Straży Granicznej. Zgłoszenia będą zbierane na dedykowany adres mailowy. Wjazd na teren objęty zakazem będzie organizowany pod opieką Straży Granicznej.
Redakcje, które zgłoszą chęć przybycia na granicę, będą mogły wskazać obszar, który chcą wizytować. „W jednym zespole dziennikarskim znajdą się przedstawiciele różnych rodzajów mediów (po jednej osobie, z wyłączeniem redakcji telewizyjnych – w tym przypadku będzie to dziennikarz i operator). Tego typu zorganizowane wizyty będą się odbywały każdego dnia. W dniu wizyty dziennikarze przejdą specjalne szkolenie z zakresu bezpieczeństwa, podczas pobytu będą również musieli posiadać kamizelki identyfikujące” – głosi komunikat.
Do dyspozycji dziennikarzy będzie również centrum prasowe, ulokowane między Kuźnicą a Sokółką.
Czytaj też:
Kryzys na granicy. Padły strzały z terenu Białorusi