Po 23 lipca w Trybunale Konstytucyjnym pojawił się wakat, ponieważ Leon Kieres przeszedł w stan spoczynku. Do tej pory Sejm nie zajął się wyborem następcy sędziego. Trybunał Konstytucyjny podejmuje decyzję w składzie niepełnym - 14 z 15 sędziów.
Mimo zapewnień Ryszarda Terleckiego, że partia ma jednego lub dwóch kandydatów, oficjalnie nie rozpoczęto procedury. PiS zgłosił w połowie września Krzysztofa Kamalskiego, związanego z Wydziałem Prawa Uniwersytetu Wrocławskiego, który trzy tygodnie później wycofał swoją kandydaturę.
Teraz nowego sędziego TK chce wybrać ugrupowanie Zbigniewa Ziobry. Według RMF FM Bogdan Święczkowski jest rozważany jako najlepszy kandydat na to stanowisko.
Bogdan Święczkowski - kim jest?
Bogdan Święczkowski jest prawnikiem i prokuratorem. Karierę rozpoczynał w Prokuraturze Rejonowej w Tychach oraz Sosnowcu. W latach 2001–2005 był prokuratorem Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Z Prokuraturą Krajową jest związany do 2005 roku. W latach 2006-2007 sprawował funkcję szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
W wyborach samorządowych w 2010 roku został wybrany na radnego sejmiku województwa śląskiego z list PiS. Rok później został posłem. Po wyborach odmówił zrzeczenia się funkcji prokuratora w stanie spoczynku, w związku z tym ówczesny marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna wygasił jego mandat poselski.
W 2015 roku Bogdan Święczkowski został mianowany podsekretarzem stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Rok później został wybrany na stanowiska prokuratora krajowego i pierwszego zastępcy prokuratora generalnego.
To jego decyzją przenoszeni i degradowani byli śledczy, podejmujący działania niezgodne z wolą ministra Zbigniewa Ziobry. Bogdan Święczkowski bronił też m.in. decyzji o przeprowadzeniu ekshumacji ofiar katastrofy smoleńskiej.