Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk poinformował o „złej informacji”. „Odszedł przed chwilą mistrz: Sylwester Chęciński. Wybitny reżyser i twórca sagi „Sami swoi”, która bawi kolejne pokolenia. Żegnamy Cię Honorowy Obywatelu Wrocławia. Już nie spotkamy się na spacerze w Parku Południowym. Będziemy o Tobie zawsze pamiętać i dziękuję za ostatnie spotkanie. Twój krasnal będzie na zawsze przypominał o tym jak ważny byłeś dla nas” – napisał polityk.
Sylwester Chęciński nie żyje
Sylwester Chęciński kilka tygodni temu został odznaczony przez prezydenta Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski jako osoba zasłużona w służbie państwu i społeczeństwu. Odznaczenie otrzymał 11 listopada z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W 2014 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
W 2021 r. Sylwestrowi Chęcińskiemu przyznano Nagrodę Kulturalną Śląska. W 2017 r. otrzymał Nagrodę Orła za osiągnięcia życia. Z kolei w 2015 r. został Honorowym Obywatelem Dolnego Śląska. Rok wcześniej na Festiwalu Filmowych w Gdyni otrzymał „Platynowe Lewy” za całokształt twórczości. Był też laureatem Kryształowego Dzika na Festiwalu Reżyserii Filmowej.
Zmarł twórca kultowej serii „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”
Sylwester Chęciński zmarł w wieku 91 lat. Był reżyserem, scenarzystą i twórcą kultowej trylogii o Kargulach i Pawlakach, w skład której weszli „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć”. Swój pierwszy pełnometrażowy film fabularny wyreżyserował w 1961 r. Była to „Historia żółtej ciżemki”.
Sylwester Chęciński od 1976 do 1980 roku pełnił funkcję zastępcy kierownika artystycznego Zespołu Filmowego „Iluzjon”, a w latach 1988-91 w Zespole Filmowym „Kadr”. Sylwester Chęciński wyreżyserował również „Wielkiego Szu”, „Rozmowy kontrolowane”, „Agnieszkę 46”, „Katastrofę”, „Legendę”, „Pierwszą miłość” czy „Diament radży”.