Ingres biskupa Libery do katedry płockiej - jak poinformował w środę rzecznik Episkopatu ks. Józef Kloch - odbędzie się 31 maja, w uroczystość Nawiedzenia Matki Bożej.
W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną bp Libera powiedział, że chce służyć Kościołowi płockiemu i uczyć się tamtejszych realiów. Dodał, że realia te nie są mu zupełnie obce, ponieważ mieszka na Mazowszu już od kilkunastu lat. Nowy biskup płocki przyznał, że przyjął decyzję papieża Benedykta XVI z wdzięcznością "za zaufanie, które mu okazał, powierzając kierowanie diecezją o bardzo długiej i bogatej historii".
Zdaniem prymasa Polski kardynała Józefa Glempa, nominacja biskupa Libery na nowego biskupa płockiego, to "dobra nominacja dla diecezji płockiej". "Bardzo go cenię, bo to jest człowiek bardzo mądry. Ponadto cechuje go spokój, zrównoważenie oraz pobożność. Będzie biskupem zgodnie z wolą Kościoła i swoim powołaniem" - powiedział prymas Glemp.
Prezes Katolickiej Agencji Informacyjnej Marcin Przeciszewski uważa, że biskup Libera "odznacza się przede wszystkim olbrzymim zaangażowaniem apostolskim. Poza tym jest niezmiernie sumienny i pracowity oraz bardzo dobrze potrafi zharmonizować olbrzymią pracę z kontemplacją, co stanowi ideał działalności chrześcijańskiej" - powiedział Przeciszewski. Dodał, że "jest człowiekiem umiejącym podejmować trudne decyzje, co jest bardzo ważne w przypadku biskupa diecezjalnego".
Zdaniem redaktora naczelnego "Tygodnika Powszechnego" ks. Adama Bonieckiego, nominacja biskupa Libery jest wyborem "najlepszego człowieka na to stanowisko". Jego zdaniem, biskup Libera jest kapłanem z wielkim dystansem i doświadczeniem, "jest człowiekiem dobrym, sympatycznym, tworzącym dobry klimat wokół swojej osoby", a najważniejszym zadaniem nowego biskupa płockiego będzie stworzenie dobrego klimatu w diecezji, która ostatnio przeszła poważne wstrząsy.
Publicystka "Rzeczpospolitej" Ewa Czaczkowska pozytywnie ocenia fakt, że nowym biskupem płockim został "ktoś spoza układów kościelnych diecezji płockiej". Jej zdaniem bp Libera ma ogromne doświadczenie dyplomatyczne i organizacyjne. W rozmowie z PAP Czaczkowska podkreśliła, że biskup Libera będzie musiał podjąć bardzo wiele trudnych decyzji, żeby uzdrowić sytuację w diecezji płockiej, i to w wielu wymiarach.
W marcu "Rzeczpospolita" w artykule pt. "Zgorszenie w diecezji płockiej" napisała, iż od wielu lat płoccy hierarchowie tuszowali sprawy związane z wykorzystywaniem seksualnym kleryków przez księży.
Bp Libera zastąpi na stanowisku bp płockiego arcybiskupa Stanisława Wielgusa, który - jako biskup - zarządzał diecezją płocką od 1999 roku do 6 grudnia ubiegłego roku, kiedy to został mianowany przez Benedykta XVI nowym metropolitą warszawskim. 7 stycznia abp Wielgus złożył rezygnację z urzędu metropolity warszawskiego, którą papież przyjął. Rezygnacja ta była podyktowana oskarżeniami o współpracę ze służbami specjalnymi PRL.
Bp Piotr Libera urodził się w 1951 roku. Studiował w Wyższym Śląskim Seminarium Duchownym w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął w 1976 roku. Ma doktorat z literatury klasycznej i starochrześcijańskiej.pap, em, ss