Prezydent Lech Kaczyński, który objął patronatem obchody Dnia Flagi, zaapelował, aby 2 i 3 maja Polacy pamiętali o patriotycznych tradycjach i podtrzymywali zwyczaj wywieszania flag państwowych w dniach świąt narodowych.
Zdaniem L. Kaczyńskiego, Polakom należy się jeszcze jedno święto państwowe, które mogłoby być obchodzone 31 sierpnia - w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych - lub 12 września - w rocznicę powołania pierwszego niekomunistycznego rządu.
Obchody Dnia Flagi RP rozpoczęły się od uroczystego podniesienia flagi na dziedzińcu Belwederu. Uczynił to płk Czesław Cywiński - prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Asystował mu poczet, składający się z przedstawicieli sił zbrojnych, policji, straży granicznej, straży pożarnej i harcerstwa.
Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Władysław Stasiak podkreślił podczas uroczystości, że "flaga wyraża troskę o Rzeczpospolitą jako dobro wspólne".
Po południu uroczyście podniesiono flagę na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie. Minister obrony narodowej Aleksander Szczygło powiedział, że flaga ta przypomina trudne dzieje Polski i wspaniałe tradycje, które dziedziczymy.
Szef MON wręczył dowódcy Garnizonu Warszawa gen. bryg. Kazimierzowi Gilarskiemu flagę z certyfikatem nadaną przez prezydenta. Ma ona symbolizować wszystkie flagi wywieszane w jednostkach wojskowych.
Szczygło wzywał, aby biało-czerwona flaga była dla żołnierzy "znakiem kontynuowania pięknych tradycji naszego oręża", a dla wszystkich Polaków była "symbolem patriotyzmu i odpowiedzialności, znakiem budowy silnego, nowoczesnego państwa, Rzeczypospolitej na miarę naszych marzeń, na miarę czasów, w których żyjemy i wielkich wyzwań, jakie przed nami stoją w XXI wieku".
Roli symboli narodowych we współczesnej Polsce poświęcona była sesja naukowa zorganizowana w Belwederze z udziałem naukowców i przedstawicieli różnych środowisk - m.in. harcerzy i kombatantów. Uczestnicy sesji podzielili opinię, że przywiązanie Polaków do flagi i symboli narodowych rodzi się dzisiaj często w reakcji na informacje o polskich sukcesach: w sporcie, sztuce, nauce czy ekonomii.
Współczesne przywiązanie do flagi i symboli narodowych "wydaje się nam powierzchowne i niehistoryczne, bo nie oddaje dumy z tego, że mamy Kościuszkę i Chopina, tylko z tego, że mamy Adama Małysza" - zauważył dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, historyk Janusz Cisek.
Z kolei socjolog młodzieży, profesor Uniwersytetu Warszawskiego Krzysztof Koseła stwierdził, że jeśli chodzi o sięganie po symbole narodowe, to daleko nam jeszcze np. do Szwedów, "którzy flagę narodową wywieszają przy domu z okazji imienin członków rodziny".
Przypomniał też wyniki badań, pokazujących, że 63 proc. Polaków nie ma w domu flagi. Ma ją - i wywiesza podczas świąt państwowych - jedynie 15 proc. - są to "częściej ludzie starsi, lepiej wykształceni, rolnicy, wierzący i praktykujący, o poglądach prawicowych, interesujący się polityką oraz mieszkańcy Wielkopolski, mający największe zaufanie do państwa".
Święto Flagi RP obchodzono nie tylko w kraju. Uroczystości z nim związane odbyły się także w bazie Echo w Diwanii, gdzie stacjonują polscy żołnierze służący na misji w Iraku.
Podczas uroczystości podniesienia flagi państwowej odczytano przesłanie prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a dowódca wielonarodowej dywizji gen. dyw. Paweł Lamla powiedział żołnierzom, że chciałby, aby "biało-czerwona flaga, z dumą noszona na naszych mundurach, znajdująca się na naszych pojazdach, stała się w Iraku symbolem wolności i demokracji dla społeczeństwa irackiego".
Flagi narodowe i ulotki informujące o Dniu Flagi rozdawali działacze PO. Chcieli w ten sposób spopularyzować to święto, które Sejm ustanowił z inicjatywy Platformy. W Kielcach działacze PO rozdali 1000 flag. "Święto Flagi RP jest świętem o wyjątkowej wymowie, świadczy o naszym stosunku do Ojczyzny i przywiązaniu do tradycji. Często jednak o tym święcie nie pamiętamy, nie przywiązujemy wagi do tak ważnego symbolu, jakim jest flaga narodowa" - napisali działacze PO w ulotce. Przypomnieli w niej historię barw narodowych i zaapelowali o wywieszenie flag.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej został ustanowiony przez Sejm 20 lutego 2004 roku ustawą o zmianie ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej.
Polskie barwy narodowe wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Dlatego też na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.
pap, ss