We wtorek po południu odbyła się wspólna konferencja wiceministra spraw wewnętrznych i administracji Macieja Wąsika oraz zastępcy komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wiolety Gorzkowskiej. W czasie jej trwania wiceszef MSWiA poinformował o kolejnych krokach w sprawie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Decyzję o inwestycji podjęto w związku z narastającym kryzysem migracyjnym.
Granica polsko-białoruska. Powstanie zapora
Wąsik przypomniał, że pod koniec października ubiegłego roku weszła w życie ustawa o budowie zapory. Na jej mocy powołano pełnomocnika ds. budowy zapory i zespół do spraw przygotowania i realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. – Dzisiaj Straż Graniczna podpisała trzy duże umowy, które są krokiem milowym w procesie budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej – oświadczył wiceszef MSWiA.
Z kolei zastępca komendanta głównego Straży Granicznej podkreślała, że „utrzymująca się destabilizacja na granicy polsko-białoruskiej potwierdza, że budowa trwałej zapory jest inwestycją absolutnie konieczną i pilną”. – Bardzo cieszę się, że w tak krótkim okresie – w przeciągu dwóch miesięcy, udało nam się wypracować rozwiązania i zakontraktować budowę bariery fizycznej – mówiła.
Kto wybuduje barierę na granicy?
Gorzkowska przekazała, że bariera zostanie wybudowana na długości 186 km i zostanie podzielona na cztery odcinki. Jak zapewniała, ma to na celu maksymalne skrócenie czasu realizacji inwestycji. Wiceszefowa Straży Granicznej poinformowała też, że przęsła stalowe wykona konsorcjum trzech firm – POLIMEX MOSTOSTAL S.A., który jest liderem konsorcjum, Mostostal Siedlce Spółka z o.o. i Węglokoks S.A. Z kolei roboty budowlane zlecono dwóm wykonawcom – spółce akcyjnej BUDIMEX, oraz konsorcjum firm UNIBEP S.A. i BUDREX Spółka z o. o.
Czytaj też:
Gen. Polko o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. „Łukaszenka nie chce przyznać się do porażki”