– 27 stycznia przypada 77. rocznica wyzwolenia niemieckiego, nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz. Dla jej upamiętnienia Europejska Konferencja Przewodniczących Parlamentów Unii Europejskiej, na wniosek przewodniczącego austriackiej Rady Narodowej Wolfganga Sobotki zaproponowały, by parlamenty krajów członkowskich dołączyły do kampanii „We Remember” („Pamiętamy”) Światowego Kongresu Żydów i UNESCO. Akcja ta ma na celu upamiętnienie milionów ofiar Zagłady, a także wyrażenie publicznego sprzeciwu wobec każdego przejawu nienawiści, obrazy i antysemityzmu, oraz stanowcze opowiedzenie się za demokracją i pluralizmem – zapowiedział na wstępie marszałek Senatu Tomasz Grodzki.
Wymowna akcja w Senacie
Senatorowie podnieśli wówczas kartki z logiem akcji i wstali na minutę, by w ciszy poprzeć wydarzenie. – Poprzez udział w akcji parlamenty krajów UE wysyłają wspólny sygnał pamięci o ofiarach Holocaustu oraz troski o przyszłość ludzkości – podsumował marszałek.
Uczczono pamięć ofiar Zagłady
W trakcie drugiej wojny światowej, naziści zbudowali obóz Auschwitz II-Birkenau, który stał się miejscem zagłady ludności żydowskiej. Zgładzono tam co najmniej 1,1 mln ludzi – głównie Żydów, ale także Romów i Polaków. W 2005 r. Organizacja Narodów Zjednoczonych uchwaliła dzień 27 stycznia Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu.
Czytaj też:
Oburzenie włoskich katolików i gmin żydowskich. Trumna okryta flagą ze swastyką