Europejska Prokurator Generalna Laura Kovesi skierowała do Komisji Europejskiej pismo. Dokument nawiązuje do unijnego rozporządzenia dotyczącego ustanowienia ogólnego systemu warunkowości ochrony budżetu UE. W komunikacie wskazano, że Polska „odmawia współpracy” z Prokuraturą Europejską (EPPO).
Prokuratura Europejska skarży się na Polskę do KE. Powodem „odmowa współpracy”
W piśmie zaznaczono, że Polska nie jest jednym z 22 państw, które uczestniczą we współpracy w ramach Prokuratury Europejskiej, ale współdziałanie EPPO z właściwymi organami sądowymi w Polsce wciąż „musi opierać się na istniejących instrumentach współpracy sądowej i wzajemnego uznawania”.
Kovesi została powiadomiona, że Polska „uzależniła podpisanie porozumienia roboczego z Prokuraturą Europejską od wcześniejszego zatwierdzenia zmiany polskiego Kodeksu postępowania karnego, co umożliwiłoby uznanie Prokuratury Europejskiej za właściwy organ”. Konsekwencją odmowy jest odrzucanie przez Polskę wniosków Prokuratury Europejskiej o współpracę sądową.
EPPO o problemach z Polską
EPPO zaznaczyła w oświadczeniu, że „jej zdolność do przeciwdziałania przestępczości mającej wpływ na budżet Unii jest systematycznie ograniczana, bo nie jest w stanie uzyskać dowodów z Polski w każdym przypadku, kiedy prowadzone jest dochodzenie o charakterze transgranicznym”.
Na koniec podkreślono, że Prokuratura Europejska prowadzi obecnie 23 dochodzenia z udziałem Polski, co stanowi najwyższą liczbę spośród wszystkich państw, które nie uczestniczą we współpracy.
Czytaj też:
TSUE wyda kluczowy wyrok. Ważą się losy ogromnych pieniędzy dla Polski