Według dokumentu nazwanego „Raport 15 najpopularniejszych słów młodzieżowych w internecie w 2021 r”., najczęściej używanym wyrazem było pochodzące z języka angielskiego „krasz”, zapisywane też w oryginalnej formie, jako „crush”. Krasz to oczywiście nasza sympatia; osoba, w której się podkochujemy, ale nie zawsze jej o tym mówimy.
Drugim w kolejności najpopularniejszym słowem był „random” lub „randomowy”. To określenie na coś lub kogoś losowego, przypadkowego, niekonkretnego. Randomem będzie więc np. obcy nam człowiek, nieznajomy. Trzecie miejsce zajął „przegryw”, czyli nieudacznik, odpowiedni angielskiego słowa „loser”.
Nieużywany „śpiulkolot”
W badaniu przeprowadzonym przez SentiOne wzięto pod uwagę aż 3 117 954 haseł wykorzystanych na Facebooku, Twitterze czy innych portalach społecznościowych. Dzięki temu można było sprawdzić faktyczną frekwencję pewnych słów w przestrzeni internetowej i porównać ją z takimi plebiscytami jak chociażby Młodzieżowe słowo roku PWN. Okazało się, że zwycięski ostatnio „śpiulkolot” uplasował się dopiero na 73. pozycji z wynikiem 0,16 proc. zastosowań.
Sztos i krindż, libki i rel
Na czwartym miejscu znalazł się „sztos”, czyli „coś super”. Na piątym „krindż”, czyli coś żenującego, wywołującego u nas ciarki wstydu. Kolejne były „libki”, czyli osoby o poglądach liberalnych. Wysoko uplasowało się króciutkie słowo „rel”, pochodzące od angielskiego „relatable”. To określenie często pojawiające się pod memami czy internetowymi historiami, z którymi komentujący się utożsamia, lub których doświadczył na własnej skórze.
Czytaj też:
„The Legend of Vox Machina” to nie „Arcane”. Przed obejrzeniem rzuć kostką