Trybunał Konstytucyjny badał 23 lutego pytanie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego ws. zgodności z ustawą zasadniczą wyłączenia sędziego z powodu podniesienia okoliczności dotyczących jego powołania. Sprawa była rozpatrywana w składzie: Zbigniew Jędrzejewski, Mariusz Muszyński, Justyn Piskorski, Jakub Stelina i Andrzej Zielonacki.
TK orzekł, że wyłączenie z prowadzenia sprawy sędziego powołanego według nowych zasad jest niezgodne z konstytucją. Wyrok zapadł większością głosów. Muszyński tłumaczył, że inne rozstrzygnięcie dawałoby sędziom podstawę do podważania statutu sędziów powołanych np. w okresie PRL. Zdanie odrębne z powodów formalnych zgłosił sędzia Jakub Stelina, według którego sprawa powinna zostać umorzona.
Orzeczenie TK ws. nowych sędziów. O co chodzi?
Sprawa dotyczyła uchwały Okręgowej Rady Adwokackiej w Warszawie, która w tajnym głosowaniu odwołała nowo wybranego przewodniczącego Zespołu Wizytatorów ORA. Adwokat złożył odwołanie z powodu tej decyzji do Prezydium Naczelnej Rady Adwokackiej i ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Wicedziekan Okręgowej Rady Adwokackiej zwrócił się do Sądu Najwyższego o umorzenie postępowania ws. zawisłej przez SN z powodu uchylenia zaskarżonej uchwały.
ORA zwróciła się o wyłączenie od rozpoznania sprawy 19 sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, wskazanych przez KRS na urząd sędziego. Wskazano, że nie zostali powołani na stanowiska zgodnie z prawem i nie posiadają kompetencji do rozstrzygania sporu.
Czytaj też:
Trybunał Konstytucyjny odroczył rozprawę w sprawie wniosku złożonego przez Zbigniewa Ziobrę