Zmiana czasu to jeden z nielubianych reliktów przeszłości. W 2019 roku w sondażu CBOS prawie 80 proc. Polaków opowiedziało się za jej usunięciem. Niestety kolejne ustawy, dzięki którym moglibyśmy dokonać ostatniej zmiany czasu, przepadały w Sejmie, a my nadal przesuwamy wskazówki zegarów dwa razy w roku.
Kiedy zmiana czasu 2022?
Pierwsza w roku zmiana czasu zawsze ma miejsce w ostatni weekend marca. W 2022 roku w nocy z 26 na 27 marca przesuniemy wskazówki zegarów z godziny 2 na 3, w ten sposób wprowadzając czas letni. Niestety oznacza to, że tym razem będziemy spać o godzinę krócej.
Kolejna zmiana czasu w 2022 roku czeka nas w ostatni weekend października. Dokładnie w nocy z 29 na 30 października wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 3 na 2. Dzięki temu nasz weekend będzie o godzinę dłuższy.
Kiedy ostatnia zmiana czasu? Dyrektywa utknęła w martwym punkcie
Od 2018 roku w Parlamencie Europejskim trwały prace, których celem było ostateczne wycofanie zmiany czasu we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Była to odpowiedź na ankietę, w której aż 84 proc. Europejczyków opowiedziało się za zakończeniem przesuwania wskazówek zegarów dwa razy w roku.
Parlament Europejski najpierw opracował, a następnie przegłosował odpowiednie rozwiązania prawne. Jednak, żeby mogły one wejść w życie, potrzebna jest zgoda liderów krajów członkowskich. Ci po zapoznaniu się z projektem dyrektywy postanowili odłożyć prace nad nim. Nie wiadomo, czy w ogóle kiedykolwiek do niego wrócą.
Na gruncie krajowym o usunięcie zmiany czasu kilkukrotnie starało się PSL. Kolejne projekty ustaw, które przygotowywali politycy z partii Władysława Kosiniaka-Kamysza przepadały jednak w Sejmie.
Czytaj też:
Za tydzień zmiana czasu na letni. Osoby, które przeszły COVID–19 mogą mieć problemy ze snem