Obecnie, zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela, nauczyciele mogą przejść na wcześniejsze emerytury bez względu na wiek, jeśli mają 30 lat stażu pracy, w tym 20 lat pracy w oświacie lub 25 lat stażu pracy, w tym 20 lat w szkolnictwie specjalnym. Choć przepisy obowiązują do końca roku, to nauczyciele chcący skorzystać z nich muszą złożyć wypowiedzenie na trzy miesiące przed początkiem nowego roku szkolnego, czyli do końca maja.
W komunikacie Dziedziczak wyjaśnił, że w przekazanym pod koniec kwietnia do konsultacji społecznych i międzyresortowych projekcie ustawy o emeryturach pomostowych, zaproponowano zmianę art. 88 Karty Nauczyciela, polegającą na odstąpieniu od spełnienia do końca 2007 r. warunku rozwiązania stosunku pracy.
O pilne zajęcie przez premiera Jarosława Kaczyńskiego stanowiska w sprawie przedłużenie obecnego stanu prawnego, gwarantującego możliwość skorzystania przez nauczycieli z przejścia na wcześniejszą emeryturę zaapelowali w ubiegłym tygodniu wspólnie w liście wicepremier, minister edukacji Roman Giertych i Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność".
O spotkanie w tej samej sprawie zwrócił się do szefa rządu także Związek Nauczycielstwa Polskiego.
Prezes ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że jeśli premier złoży jednoznaczną deklarację w sprawie postulatów związku dotyczących spraw emerytalnych, to zarząd główny związku rozważy możliwość odstąpienia od dwugodzinnego strajku ostrzegawczego w szkołach, który ma być przeprowadzony 29 maja.
Jak poinformował Dziedziczak do spotkania J.Kaczyńskiego z ZNP ma dojść w środę. Po spotkaniu z premierem ma zebrać się zarząd główny związku.
ZNP domaga się ponadto objęcia nauczycieli emeryturami pomostowymi i zwiększenia nakładów na oświatę.ab, pap