Jak czytamy na oficjalnych stronach rządowych, „alert RCB jest wykorzystywany tylko w sytuacjach nadzwyczajnych, wtedy, gdy występuje naprawdę duże prawdopodobieństwo bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia na znacznym obszarze”. Powstaje on „na podstawie informacji o potencjalnych zagrożeniach otrzymywanych z ministerstw, służb np. policji, straży pożarnej, urzędów i instytucji centralnych np. IMGW oraz urzędów wojewódzkich”.
Tymczasem w sobotę 23 kwietnia mieszkańcy czterech województw: wielkopolskiego, pomorskiego, zachodniopomorskiego oraz kujawsko-pomorskiego otrzymali wiadomość od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa dotyczącą... telewizorów. „25 kwietnia nastąpi zmiana standardu nadawania TV naziemnej. Sprawdź, czy Twój telewizor działa w nowym systemie. Info: gov pl cyfrowaTV” - napisano.
Internauci zwrócili uwagę, że nie jest to pierwsza tego typu akcja w wykonaniu RCB. 28 marca podobny komunikat trafił do mieszkańców województwa dolnośląskiego. Janusz Cieszyński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów tłumaczył wówczas, że „informacja została wysłana na prośbę KRPM, ponieważ w czasie wojny na Ukrainie warto uprzedzić widzów, dlaczego telewizor nagle przestał odbierać”.
Zmiana standardu telewizji naziemnej
W marcu 2022 roku rozpocznie się wprowadzanie nowego standardu telewizji naziemnej - DVB-T2/HEVC. Standard ten obowiązuje w wielu państwach Unii Europejskiej. Zmiana będzie realizowana etapami, od marca do czerwca, w zależności od województwa. Zmiany nie obejmą odbiorców telewizji kablowej i satelitarnej.
Czytaj też:
Niemcy nie chcą zrezygnować z rosyjskiego gazu. Jest propozycja sankcji na Berlin