"Sądzę, że w ciągu dwóch dni obrad znaleźliśmy aż nadto wiele argumentów za koniecznością pilnej zmiany prawa prasowego. Fakt, że wciąż funkcjonują przypisy z połowy lat 80., wskazuje na duże zaniedbania w tym względzie, i nie chodzi wyłącznie o symboliczne zerwanie z tradycjami PRL-owskimi" - podkreślił RPO. Wyraził też gotowość służenia pomocą podczas tworzenia nowych przepisów prawa prasowego, jak również przy budowie Centrum Badań nad Mediami.
Według Kochanowskiego, dyskusje uczestników konferencji jasno wykazały, że "niezależność dziennikarzy - szczególnie w odczuciu samych dziennikarzy - nie jest wciąż wystarczająco chroniona".
"Prawo prasowe nie odpowiada realiom dzisiejszego świata, nie potrafi sprostać wyzwaniom nowoczesności. Podobnie też liczne regulacje prawne utrudniają - niesłusznie - działania dziennikarzy. Poruszano tu kilkakrotnie tzw. procedurę zabezpieczenia powództwa polegającego na zakazie publikacji w sprawach o ochronę dóbr osobistych, która według dziennikarzy funkcjonalnie pełni rolę cenzury" - zaznaczył Rzecznik, przypominając, że 27 lutego złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zakwestionowanie konstytucyjności tego przepisu.
Rzecznik podkreślił, że nie bez winy pozostają też same media. "Nie zawsze odpowiednio chronione są prawa osób prywatnych - ich ochrona zwłaszcza przed zniesławieniem" - podkreślił Kochanowski.
Dodał, że podczas konferencji wielu mówców zwracało uwagę na "trwające wiele lat celowe i skuteczne ograniczenie debaty publicznej - marginalizowanie ważnych stanowisk ideowych, unikanie niepoprawnych politycznych tematów, względnie próby ośmieszania tych, którzy je poruszają".
RPO zapowiedział, że w październiku odbędzie się kolejna konferencja o mediach organizowana przez polski oddział International Communications Forum we współpracy z RPO i Stowarzyszeniem na Rzecz Promowania Społeczeństwa Obywatelskiego.
W zorganizowanej przez RPO konferencji udział wzięli m.in. szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Elżbieta Kruk, były prezes TVP Bronisław Wildstein, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krystyna Mokrosińska, a także socjologowie, znawcy mediów i dziennikarze. Wśród poruszonych tematów znalazły się m.in.: rola mediów we współczesnych demokracjach, granice prowokacji dziennikarskiej oraz poprawność polityczna - a wolność słowa.
ab, pap