Straż Graniczna codziennie w mediach społecznościowych publikuje raporty o sytuacji przy granicy z Białorusią. Przypomnijmy – kryzys migracyjny w pobliżu granicy polsko-białoruskiej rozpoczął się w ubiegłym roku. Wkroczyć na terytorium Polski próbowały wówczas tysiące cudzoziemców, który uwierzyli w obietnice reżimu Alaksandra Łukaszenki. Polityk, który uzurpuje sobie prawo do sprawowania funkcji prezydenta Białorusi, mamił cudzoziemców złudną obietnicą łatwego przedostania się do państw UE.
Kryzys na granicy polsko-białoruskiej. Najnowszy komunikat SG
Z najnowszego komunikatu, w którym podsumowano zdarzenia z piątku 10 czerwca, podano, że na terytorium Polski z Białorusi próbowało nielegalnie przedostać się 19 osób. W grupie byli m.in. obywatele Togo oraz Wybrzeża Kości Słoniowej. Zdarzenia te miały miejsce na odcinkach patrolowanych przez Placówki SG Płaska, Kuźnica oraz Krynki. Za pomocnictwo zatrzymano obywatela Indii, który przewoził siedmiu imigrantów.
Zmiany zasad przebywania w strefie przy granicy z Białorusią
Kilka dni temu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o zmianach dotyczących zasad przebywania w strefie przy granicy z Białorusią. Jak podał resort, od 1 lipca przestanie obowiązywać zakaz przebywania w strefie nadgranicznej, przyległej do granicy państwowej z Białorusią. Zmiany dotyczą 183 obrębów ewidencyjnych na terenie województwa podlaskiego i części województwa lubelskiego.
„W związku z instalacją elektronicznych elementów budowlanej zapory, wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 metrów od linii granicy państwowej” – czytamy w komunikacie MSWiA.
twitterCzytaj też:
„Krok w kierunku ukraińskich wydarzeń”. Łukaszenka przestrzega przed protestami