Jarosław Kaczyński ogłosił na konferencji prasowej, że projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej jest efektem prac rządowego komitetu ds. bezpieczeństwa. – Ustawa ma wprowadzić różnego rodzaju rozwiązania, które umożliwią efektywne zapewnienie bezpieczeństwa ludności w różnych sytuacjach, które mogą się zdarzyć i się zdarzają. (...) Musimy być zdolni do tego, żeby szybko, sprawnie niwelować różnego rodzaju przeszkody – oświadczył Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Jak wskazał, przygotowując projekt, wzięto pod uwagę „wyzwania charakterystyczne dla obecnego, bardzo trudnego czasu”. – Chodzi o to wszystko, co dzieje się tuż koło granic Polski — w Ukrainie, co wcześniej już działo się na polskiej granicy z Białorusią – powiedział.
Wicepremier podkreślił, że „zawsze na pierwszym miejscu trzeba stawiać reguły praworządności i ustroju demokratycznego, ale muszą one być stosowane też w ten sposób, żeby niebezpieczeństwa, które w gruncie rzeczy godzą w ten ustrój i interesy obywateli, mogły być odpowiednio identyfikowane i żeby można było im przeciwdziałać”. Kaczyński zapowiedział też, że „za jakiś czas pojawi się druga ustawa, trudniejsza z legislacyjnego punktu widzenia, odnosząca się do konieczności naprawy rożnych błędnych i bardzo często szkodliwych dla obywateli decyzji administracyjnych”.
Projekt ustawy o ochronie ludności i stanie klęski żywiołowej. Co zawiera?
Szef MSWiA Mariusz Kamiński zaznaczył, że ta ustawa jest „bardzo ważnym uzupełnieniem” uchwalonej już ustawy o obronie ojczyzny, ale koncentruje się na „zarządzaniu kryzysowym, z sytuacją ludności cywilnej w przypadkach ekstremalnych”. Jak podkreślał, przy jej przygotowaniu wzięto pod uwagę dotychczasowe doświadczenia, m.in. pandemię, kryzys związany z napływem uchodźców, czy niespodziewane zdarzenia atmosferyczne, jak powodzie, czy pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. – Tworzymy nowe procedury, nowe instrumenty, żeby to było efektywne, szybkie działanie, które szybko przyniesie ochronę i pomoc ofiarom nadzwyczajnych sytuacji– oświadczył.
Fundusz Ochrony Ludności i program „Karetka w każdej gminie”
– Z naszych doświadczeń wynika, że są sytuacje, w których natychmiast trzeba użyć natychmiast całego potencjału państwa – wskazał Kamiński. Ustawa przewiduje m.in. wzmocnienie rządowego zespołu zarządzania kryzysowego i utworzenie służby dyżurnej państwa w strukturze MSWIA, koordynującej działania organów, w miejsce dotychczasowego Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.
Ponadto utworzony ma zostać stały rządowy Fundusz Ochrony Ludności o wartości około 3 mld zł rocznie. – W połowie b edze w dyspozycji ministra spraw wewnętrznych, a w połowie trafią do wojewodów. Fundusze będą wykorzystywane w dwojaki sposób: błyskawiczne niesienie pomocy ofiarom różnego rodzaju sytuacji krytycznych – zapomogi będą błyskawicznie dysponowane. Podnosimy wysokość zapomóg z 6 tys. do 10 tys. i podnosimy wsparcie na odbudowę domów z 200 do 300 tys. To co jest ważne, to inwestowanie w infrastrukturę bezpieczeństwa. Nasz sztandarowy program to „Karetka w każdej gminie”. Chcemy stworzyć cały korpus ratowników medycznych, zakorzenionych w każdej gminie, w oparciu o ochotniczą straż pożarną – ogłosił Kamiński.
Szef MSWiA zapowiedział też wprowadzenie, na mocy tej ustawy, obowiązkowych kursów pierwszej pomocy dla uczniów szkół średnich. Z funduszu mają być również finansowane centra ratownictwa medycznego i obsługa numeru alarmowego 112.
Wąsik: System obrony cywilnej w „godzinie W”
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik zaznaczył, że ustawa ta ma „uprościć procedury biurokratyczne”. Przekazał, że zlikwidowany zostanie obowiązek tworzenia Planów Zarządzania Kryzysowego od poziomu krajowego do gminnego, „które nie mają praktycznego zastosowania”. – W zamian proponujemy powstanie dobrze zabezpieczonego systemu informatycznego, który będzie inwentaryzował wszystkie zasoby ochrony ludności od poziomu gminy do poziomu ministra. Ten system będzie tworzony w MSWiA – wyjaśnił.
– System ochrony ludności w „godzinie W” staje się systemem obrony cywilnej – ogłosił Wąsik. Jak dodał, zagadnienia, które będzie regulować nowa ustawa, do tej pory były ujęte w czterech dokumentach.
Czytaj też:
Nasz news: Powstaje Akademia PiS. Jarosław Kaczyński wysłał list do swoich parlamentarzystów