Program REACT-EU powstał w odpowiedzi na potrzeby stworzone przez pandemię koronawirusa. To plan finansowy, w ramach którego Unia Europejska dysponuje kwotą 50,6 mld euro. Pieniądze z tego źródła miały trafiać głównie na inwestycje w cyfryzację, infrastrukturę, usługi związane ze służbą zdrowia i turystyką, do małych i średnich przedsiębiorstw, a także służyć wspieraniu ekologicznych rozwiązań.
W związku z napaścią Rosji na Ukrainę i falą uchodźców przetaczającą się m.in. przez Polskę, Unia postanowiła część z posiadanych środków przeznaczyć także na wsparcie tej właśnie grupy. Zwłaszcza, że komisarz ds. budżetu Johannes Hahn sceptycznie wypowiadał się na temat stworzenia nowego instrumentu, służącego przyznawaniu pieniędzy państwom przyjmującym uciekinierów z Ukrainy.
W czwartek 4 sierpnia Komisja Europejska ogłosiła, że zatwierdza inwestycje na sumę ponad 31 mln euro w czterech polskich regionach. W założeniu mają one wzmocnić lokalną gospodarkę oraz infrastrukturę zdrowotną i społeczną oraz umożliwić przyjęcie osób uciekających przed wojną.
Jak podzielone zostały nowe środki z REACT-EU?
Najwięcej, bo blisko 16 mln euro, otrzyma województwo lubelskie, które przeznaczy te środki na produkcję zielonej energii, cyfryzację i efektywność energetyczną budynków służby zdrowia. 12 mln euro dostanie województwo śląskie. Z tych pieniędzy ma poprawić cyfryzację w regionie, zwiększyć efektywność energetyczną, lepiej wykorzystać odnawialne źródła energii i rozwijać gospodarkę niskoemisyjną.
Województwo podkarpackie zainkasuje 10 mln euro, które przeznaczy na odnawialne źródła energii, izolację cieplną i modernizację budynków ratownictwa górskiego, a także na mieszkania ochronne dla uchodźców. Województwo zachodniopomorskie otrzyma 3 mln euro na wsparcie projektów zapewniających uchodźcom z Ukrainy odpowiednich warunków „społecznych i życiowych”.
Raport Wojna na Ukrainie
Otwórz raport
Czytaj też:
Co planują uchodźcy z Ukrainy, którzy są w Polsce? Wyniki badania zaskakują