W czwartek 4 sierpnia, chwilę przed godz. 16:00, służby otrzymały zgłoszenie o topiącym się 13-letnim chłopcu. Z ustaleń tvn24.pl wynika, że do zdarzenia doszło na terenie kąpieliska w miejscowości Trzciany niedaleko Legionowa.– Nie wiemy, ile nastolatek przebywał pod wodą. Reanimacja rozpoczęła się po godzinie 16 i trwała ponad godzinę. Zostały przywrócone funkcje życiowe. W okolicach godziny 17:30 z miejsca zdarzenia odleciał śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego – mówił „Super Expressowi” mł. bryg. Łukasz Szulborski, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Legionowie.
Zasady bezpieczeństwa nad wodą. Garść porad
Z policyjnych statystyk wynika, że od początku czerwca utonęły 152 osoby. Funkcjonariusze przy każdej okazji przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa nad wodą. Przedstawiamy zbiór podpowiedzi, o których nie można zapominać.
- Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.
- Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.
- Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
- Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
- Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
- Nigdy nie wchodźmy do wody i nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
- Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
- Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
- Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek, aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
- Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych. Dobrze, gdy mają złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.
Czytaj też:
Nietypowa interwencja tuż przy plaży nad Bałtykiem. „Nieobyczajne wybryki”