Zofia Posmysz urodziła się 23 sierpnia 1923 r. w Krakowie. W trakcie niemieckiej okupacji uczęszczała na komplety tajnego nauczania oraz zaangażowała się działalność konspiracyjną, tj. kolportowała konspiracyjną prasę.
Przeżyła uwięzienie w trzech obozach koncentracyjnych
W 1942 r. została aresztowana przez Niemców, którzy deportowali ją do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Najpierw przydzielono ją do kuchni więźniarskiej, następnie pełniła funkcję pisarki w magazynie żywnościowym.
Na początku 1945 r., tuż przed wkroczeniem Armii Czerwonej na teren Auschwitz, została ewakuowana do obozu Ravensbrück, a stamtąd do kolejnego obozu Neustadt-Glewe, gdzie doczekała wyzwolenia.
Jej najsłynniejszym dziełem była powieść „Pasażerka”
Po wojnie pracowała jako korektorka w redakcji jednej z warszawskich gazet, a potem w dziale literackim Polskiego Radia. Była scenarzystką popularnego słuchowiska radiowego „W Jezioranach”.
Posmysz napisała wiele książek o tematyce obozowej: „Wakacje nad Adriatykiem”, „Ten sam doktor M” czy „Do wolności, do śmierci, do życia”. Największą sławę przyniosła jej publikacja w 1988 r. powieści „Pasażerka”, w której poruszyła przede wszystkim relację ofiary obozu z oprawcą oraz rozliczenie z przeszłością.
Książka została przetłumaczona na kilkanaście języków. Została również zekranizowana przez reżysera Andrzeja Munka oraz jest wystawiana na całym świecie jako opera z muzyką Mieczysława Weinberga.
Uhonorowanie najwyższym odznaczeniem państwowym RP
W 2006 r. Posmysz znalazła się w grupie byłych więźniów, którzy witali w byłym obozie Auschwitz pielgrzymującego Benedykta XVI.
Jak informuje Urząd Miasta Oświęcim, często odwiedzała to miasto, zwłaszcza tamtejszy Międzynarodowy Dom Spotkań Młodzieży, który organizuje spotkania i dyskusje służące budowaniu porozumienia między młodzieżą z różnych krajów. W związku z tym uhonorowano ją tytułem honorowej obywatelki Oświęcimia.
W styczniu 2020 r. prezydent Andrzej Duda odznaczył Zofię Posmysz Orderem Orła Białego – najstarszym i najwyższym odznaczeniem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.