Straż Graniczna podsumowała sytuację na granicy polsko-białoruskiej z ostatniej doby. W ciągu ostatnich 24 godz. na terytorium naszego kraju z Białorusi próbowało dostać się wbrew przepisom 79 migrantów. Pochodzili oni z różnych rejonów świata. Byli wśród nich obywatele: Iranu, Maroka, Kuby, Turcji, Jemenu, Syrii, Iraku, Etiopii, Bangladeszu, Erytrei, Konga, Mali, Nowej Gwinei, Nigerii, Afganistanu oraz Gabonu.
Cudzoziemcy próbowali nielegalnie przedostać się do Polski, wykorzystując odcinki służbowej odpowiedzialności placówek SG w Płaskiej, Narewce, Dubiczach Cerkiewnych, Czeremsze i Mielniku. 42 osoby przeszły nielegalnie na stronę naszego kraju wykorzystując rozlewiska rzeki Leśna Prawa na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Białowieży. Z kolei siedmiu Irańczyków przepłynęło przez rzekę Bug w rejonie placówki SG w Bohukałach.
Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Trwa instalacja elementów bariery
Straż Graniczna podkreśliła w mediach społecznościowych, że „na granicy polsko-białoruskiej trwa instalacja słupów pod kamery, które będą elementem bariery elektronicznej”. „Dzięki niej funkcjonariusze SG będą mogli zareagować nawet na podejścia pod linię granicy. Służby białoruskie i cudzoziemcy nie ustają w próbach uszkadzania i pokonanie bariery fizycznej” – zaznaczono. SG przekonywała w komunikacie, że zapora już teraz „jest realnym utrudnieniem w nielegalnej migracji”.
„W tym roku odnotowujemy maksymalnie do 80 prób dziennie, w drugiej połowie minionego roku do 800 prób na dobę” – zauważono. Straż Graniczna podsumowała, że Białoruś przy wparciu Rosji znacznie poszerzyła krąg państw, z których ściąga nielegalnych migrantów. „W ciągu jednego miesiąca zatrzymywani są obywatele z 40 różnych państw, głównie Afryki, w minionym roku zaledwie z kilku/kilkunastu” – zakończono.
Czytaj też:
Ekspert: Mur na granicy polsko-białoruskiej nie działa. Pojawia się coraz więcej filmów i zdjęć