Doniesienia znad Odry są coraz bardziej niepokojące. Niemieckie media podawały informacje, że pobrane przez państwowe laboratorium próbki wykazały wysoki poziom rtęci w rzece. Portal RBB24 informował, że zanieczyszczenie było tak duże, że trzeba było powtórzyć testy. Na antenie RMF FM Beata Olejarz, prezes Polskiego Związku Wędkarstwa, przekazała, że wyniki badań wody z Odry miała także dostać marszałek województwa lubuskiego. – Pokazują, że jest w niej rtęć – stwierdziła. – Ludzie są poparzeni. Jestem przerażona – dodawała.
Jednak rzecznik Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, również na antenie RMF, przekazał, że inspektorat ma już wyniki badań pierwszych próbek wody. – Nie stwierdzono w niej obecności rtęci – zaznaczył Maciej Karczyński. Jak informuje TVP Info, GIOŚ zwrócił się do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry. Z kolei wojewoda lubuski Władysław Dajczak uspokajał, że poziom rtęci jest „dużo, dużo niższy niż w ogóle dopuszczalny”. – On jest bardzo śladowy – zapewniał na briefingu prasowym.
Rtęć w Odrze? „Nie mam informacji”
Czy do marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Polak rzeczywiście dotarły wyniki badań, o których mówiła prezes PZW? – Nie mam informacji, żebyśmy jako województwo takie badania zlecili – zaprzecza w rozmowie z „Wprost” rzecznik marszałek Paweł Kozłowski. – Być może został użyty skrót myślowy (w wypowiedzi prezes PZW – przyp. red.), ponieważ pani marszałek rano poinformowała o wynikach badań strony niemieckiej. Zamieściliśmy też komunikat na stronie, ponieważ jest to bardzo ważna informacja – dodaje.
Kozłowski informuje, że w Urzędzie Marszałkowskim trwa spotkanie m.in. przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego, policji, Straży Rybackiej i straży pożarnej. – Dyskutowane są kolejne działania – zaznacza. – Będziemy również rozmawiać ze stroną niemiecką – zapowiada.
Wcześniej wyniki niemieckich badań skomentował w Polsat News prezes Wód Polskich. – Na chwilę obecną to są doniesienia prasowe. Nie mamy potwierdzenia dotyczącego rtęci w Odrze – podkreślił Przemysław Daca. Jak dodał, posiada informacje o dużej ilości tlenu w Odrze oraz o podwyższeniu temperatury i pH rzeki. – Mamy do czynienia z gigantyczną ilością ryb. Z Odry od Oławy do Cigacic i dalej ta fala trucizny dotarła do województwa zachodniopomorskiego. Wędkarze, ale też ochotnicy, wyłowili co najmniej kilkanaście ton ryb – powiedział.
Czytaj też:
Martwe ryby w Odrze. Konferencja wymknęła się spod kontroli. „Rozzuchwaliliśmy samorządy”