W piątek 12 sierpnia zamknięte pozostają wszystkie kąpieliska w Sopocie. Na podstawie badań z 12 sierpnia nie można też wchodzić do wody w Gdyni Orłowo i Redłowo. Sanepid nakazał również wywiesić czerwoną flagę w Gdyni Śródmieście.
Serwis Kąpieliskowy GIS informuje, że 12 sierpnia sinice zakwitły w Gdańsku Jelitkowo i Orle oraz w Mikoszewie i w Jantarze. Od czwartku z powodu sinic pozostają zamknięte inne kąpieliska w Polsce, m.in. w Głownie (woj. łódzkie) oraz Stepnicy (woj. zachodniopomorskie).
Groźne sinice. Dolegliwości po kontakcie z bakteriami
Główny Inspektor Sanitarny przypomina, że u osób, które napiły się wody z zakwitem lub pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się następujące dolegliwości:
- wysypka na skórze,
- swędzenie i łzawienie oczu,
- wymioty,
- biegunka,
- gorączka,
- bóle mięśni i stawów.
GIS przypomina, że zakwitem wody nazywamy zmianę jej zabarwienia wody spowodowaną masowym namnażaniem się glonów. „Gdy zakwit sinicowy rozwija się i trwa, wpływa on niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność zbiornika wodnego. Zabarwienie kożuchów sinicowych jest różne: niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika” – informuje.
Czytaj też:
Powrót sinic. Część kąpielisk nad Bałtykiem zamknięta