Ostatnie posiedzenie Sejmu odbyło się w dniach 20-22 lipca. Z harmonogramu prac opublikowanego na stronach Kancelarii Sejmu wynika, że koniec parlamentarnych wakacji planowano na połowę września. Jak się jednak okazuje, politycy będą musieli skrócić swoje urlopy i szybciej wrócić do pracy. Elżbieta Witek przekazała Polskiej Agencji Prasowej, że podjęła decyzję o zwołaniu na 2 września pilnego posiedzenia Sejmu.
Pilne posiedzenie Sejmu. Czym zajmą się posłowie?
W trakcie obrad posłowie mają się zająć trzema ważnymi projektami społecznymi. Z informacji marszałek Sejmu wynika, że parlamentarzyści będą pracować nad dwoma przyjętymi 23 sierpnia przez rząd projektami ustaw, których celem jest pomoc w dofinansowaniu ciepła z innych źródeł niż węgiel.
Jedna z ustaw dotyczy pomocy dla tych, którzy używają do opalania pelletu, LPG, oleju opałowego, drewna opałowego i używających ciepła systemowego. Jeśli druga ustawa wejdzie w życie, wówczas samorządy otrzymają dodatkowo prawie 13,7 mld zł z przeznaczeniem m.in. na dopłaty do ciepła, na wydatki bieżące czy inwestycje.
W harmonogramie prac ma się znaleźć również projekt dotyczący wsparcia dla podmiotów poszkodowanych w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. – Projekt ustawy przewiduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się nadodrzańscy przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody w okresie określonym w ustawie spadły co najmniej o połowę – tłumaczyła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej.
Czytaj też:
Solidarna Polska nie pomoże PiS w utrzymaniu władzy. Fatalne wyniki najnowszego sondażu