Krystyna Romanowska: Nie ma dnia, w którym nie słyszymy o złym stanie zdrowia psychicznego nastolatków i ryzyku wzrostu liczby samobójstw wśród młodych ludzi.
Dr Halszka Witkowska: Statystyki mówią, co innego. Owszem, mocno wzrosła liczba prób samobójczych wśród nastolatków, bo prawie o 80 proc. w stosunku do lat ubiegłych. Natomiast liczba samobójstw wzrosła: z 107 samobójstw w 2020 roku do 127 w zeszłym roku jeśli chodzi o grupę wiekową do 18 roku życia.
Tylko czy aż?
Każda śmierć w wyniku samobójstwa jest tragedią. Nie możemy jednak mówić o „epidemii samobójstw”. Szkodliwa jest narracja o kryzysie psychiatrii, który pojawił się nagle i znikąd. Opowieści o tym, że rodzice nie wspierają swoich dzieci (zwłaszcza z mniejszości LGBTQ), które nie mają innego wyjścia, jak tylko odebrać sobie życie, są niesłychanie społecznie szkodliwe. Nie jestem za tym, żeby ukrywać obraz rzeczywistości, ale warto trzymać się faktów.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.