Obowiązek przestawiania zegarków pojawia się dwa razy w roku: na wiosnę oraz jesienią. Ostatnia zmiana czasu przypadła 27 marca 2022 roku. Wówczas przesuwaliśmy wskazówki „do przodu” i traciliśmy godzinę snu. Niektórzy skarżyli się wówczas na negatywne skutki manipulacji czasem, tj. chroniczne zmęczenie i znaczny spadek nastroju. Czy kolejna zmiana czasu będzie miała podobne konsekwencje?
Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy trzeba przestawić zegarki?
Zmiana czasu na zimowy w 2022 roku ma nastąpić w niedzielę 30 października. Tym razem odpoczynek będzie nieco dłuższy, ponieważ przestawiamy zegarki z 3:00 na 2:00. Chociaż zmiana czasu sprawi, że zyskamy godzinę snu, nadal możemy odczuwać lekkie otępienie i „jesienną chandrę”. Podobne objawy zazwyczaj znikają po kilku dniach, ale istnieje kilka sposobów na to, aby nieco zmniejszyć ich uciążliwość.
Jak poradzić sobie ze zmianą czasu?
Większość osób postanawia poczekać, aż organizm samoistnie dostosuje się do zmiany czasu, warto jednak wypróbować kilka sposobów na zredukowanie pogorszonego nastroju. Najważniejszą rolę odgrywają tutaj różne techniki relaksacyjne, takie jak np. medytacja, spacer na świeżym powietrzu czy nawet kolorowanki dla dorosłych. Niektórzy twierdzą, że pomagają tutaj ćwiczenia oddechu oraz prowadzenie dziennika.
Eksperci polecają również odprężenie się na godzinę przed pójściem spać – zostawienie obowiązków na kolejny dzień, odłożenie telefonu i ogólne wyciszenie się. Ciepła kąpiel, dobra książka czy spokojna muzyka w tle mogą okazać się naprawdę zbawienne. Nie można też zapominać o odpowiedniej higienie snu, czyli m.in. kładzeniu się i wstawaniu o odpowiedniej porze, zadbaniu o optymalną temperaturę w sypialni (18-21°C) czy ograniczeniu kawy i herbaty w godzinach wieczornych.
Jeżeli złe samopoczucie utrzymuje się przez wiele dni i istnieje podejrzenie, że zmiana czasu może nie być jego bezpośrednią przyczyną, warto skorzystać z pomocy specjalisty. Odpowiednie wsparcie jest też udzielane pod numerem telefonu zaufania.
Czytaj też:
Przeziębienie – przyczyny, objawy, leczenie. Jak długo trwa przeziębienie?