Najważniejsze dla Polski postanowienie prawie trzydniowych negocjacji dotyczy systemu ważenia głosów w Radzie UE jaki ma zostać zapisany w nowym traktacie. Warszawa ostatecznie odstąpiła do promowanej przez siebie metody pierwiastkowej i przystała na przedłużenie obowiązywania systemu nicejskiego.
Przywódcy państw UE uzgodnili, że do 2014 roku będą obowiązywały dotychczasowe, korzystne dla Polski zasady głosowania w Radzie UE jakie przewiduje Traktat z Nicei. Dopiero potem zacznie obowiązywać system podwójnej większości państw (55 proc.) i obywateli (65 proc.) z eurokonstytucji. Przez trzy kolejne lata, do 2017 roku, każdy kraj będzie mógł zażądać powtórnego głosowania w systemie nicejskim i jeśli zbuduje mniejszość blokującą - decyzja nie zapadnie.
"To kompromis na który mogła sobie pozwolić Polska - na nic więcej. Dobrze, że do 2014 r. obowiązuje korzystny dla nas system nicejski" - powiedział w sobotę PAP Lepper.
Uwagi opozycyjnych polityków jakoby polskim negocjatorom zabrakło "zimnej krwi" i zbyt wcześnie odstąpili od "pierwiastka" Lepper komentuje słowami: "opozycja zawsze będzie mówiła, że to przegrana, bo czego by ten rząd nie osiągnął, to będzie to odwracane".
Wicepremier nie podziela też zdziwienie opozycyjnych polityków, że tak aktywnie w negocjacje zaangażowany był przebywający w Warszawie premier Jarosław Kaczyński. "To nie jest nowość. Każdy wie, że decydujący głos w tych sprawach ma premier" - kwituje szef Samoobrony.
pap, ss