Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji to umocowany konstytucyjnie organ, którego zadaniem jest stanie na straży wolności słowa, prawa do informacji oraz interesu publicznego w środkach masowego przekazu.
Kim jest Maciej Świrski?
W poniedziałek, 10 października, odbyło pierwsze posiedzenie KRRiT w nowym składzie. Członkowie organu wybrali na funkcję przewodniczącego Macieja Świrskiego. Na jego zastępcę została wskazana Agnieszka Glapiak. Uzupełnijmy, że pozostały członkami KRRiT są Marzena Paczuska-Tętnik, dr hab. Hanna Karp oraz dr hab. Tadeusz Kowalski.
Nowy przewodniczący ma 60 lat. Świrski jest absolwentem Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Wisconsin w Milwaukee w Stanach Zjednoczonych. Ukończył także podyplomowe studia MBA na Akademii Koźmińskiego w Warszawie.
W 2012 r. założył fundację Reduta Dobrego Imienia – Polska Liga przeciw Zniesławieniom, której jest prezesem. Celem statutowym fundacji jest ochrona Polski na drodze prawnej i informacyjnej. W ramach tej działalności m.in. wytaczano procesy autorom publikacji, którzy posługiwali się określeniem „polskie obozy koncentracyjne”.
Praca w PAP i Polskiej Fundacji Narodowej
Od 2017 r. był wiceprzewodniczącym rady nadzorczej Polskiej Agencji Prasowej, zaś od 2021 r. był jej przewodniczącym. W czasie kadencji Świrskiego na tym stanowisku nadzorowano plan zmian technologicznych i organizacyjnych PAP, m.in. wprowadzono nowe usługi dla klientów i walczono z dezinformacją, tworząc serwis „Fake Hunter”.
Ponadto, w latach 2016-2018 r. był wiceprezesem Polskiej Fundacji Narodowej. Została ona utworzona przez kilkanaście spółek Skarbu Państwa w celu „promowania wizerunku Polski za granicą, budowania marki i promowanie polskiej gospodarki”.
Kim jest Agnieszka Glapiak?
Nowa wiceprzewodnicząca KRRiT – Agnieszka Glapiak – jest byłym dyrektorem Centrum Informacyjnego Rządu, dziennikarką, politologiem i urzędnikiem administracji publicznej. Jest specjalistą w dziedzinie komunikacji społecznej i marketingu politycznego, a także specjalistą w dziedzinie samorządu terytorialnego.
Jest absolwentką studiów na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studiów MBA oraz podyplomowych studiów z zakresu cyberbezpieczeństwa. Obecnie robi doktorat na Uniwersytecie Śląskim. Była zatrudniona m.in. w redakcjach TVP, Życia Warszawy i Rzeczypospolitej.
Czytaj też:
Była szefowa „Wiadomości” w KRRiT. Prezydent uzupełnił skład Rady
Czytaj też:
Sejm wybrał nowych członków KRRiT. Awantura podczas prezentowania sylwetki kandydatów