Zjawisko rozpocznie się w Polsce 25 października około godziny 11:10, maksymalna faza widoczna będzie około 12:17, a zaćmienie zakończy się około 13:24. Różnice mogą być kilkuminutowe w zależności od miejsca obserwacji. W Warszawie zaćmienie rozpocznie się o godzinie 11.14, fazę maksymalną osiągnie o godzinie 12.23, a zakończy się o godzinie 13.33. Nieco wcześniej zjawisko w maksymalnej fazie widoczne będzie w Szczecinie (ok. 12:14), a najpóźniej w Rzeszowie (ok. 12:26).
Zaćmienie Słońca w Polsce. Najlepsze warunki będą w Suwałkach
Księżyc w stolicy zakryje nieco ponad 41 proc. tarczy Słońca. Najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia będą w okolicy Suwałk, gdzie Słońce będzie przysłonięte w niemal 46 proc. Natomiast w okolicach Jeleniej Góry za Księżycem zniknie 32 proc. Słońca. Zaćmienie będzie widoczne w całej Europie poza południowo-zachodnią częścią Półwyspu Iberyjskiego, a także w części Afryki i Azji. Najlepiej widoczne będzie w środkowej Azji, gdzie Słońca przysłoni ponad 80 proc. Księżyca.
Eksperci ostrzegają, aby podczas obserwacji zaćmienia przestrzegać kilku kluczowych zasad. Przede wszystkim nie wolno patrzeć bezpośrednio na Słońce, bo może się to skończyć uszkodzeniem, a nawet utratą wzroku. Zaćmienie najlepiej obserwować przez specjalną folię ND5, którą można nałożyć na oko teleskopu lub skonstruować okulary, które skutecznie ochronią wzrok. Dostępne są również gotowe okulary przeznaczone do obserwacji Słońca.
Najgłębsze zaćmienie Słońca od siedmiu lat
Poprzednio częściowe zaćmienie widoczne było w Polsce w czerwcu ubiegłego roku, jednak wówczas Słońca zostało przysłonięte jedynie w kilkunastu procentach. Wtorkowe zaćmienie będzie najgłębsze od siedmiu lat. Wiele instytucji organizuje wydarzenia, na których zjawisko będzie można obserwować w bezpieczny sposób. Pokaz z wykorzystaniem odpowiednich teleskopów przeprowadzi m.in. Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego i Instytut Obserwatorium Astronomiczne UAM.
Czytaj też:
NASA potwierdza sukces DART. Sonda znacznie zmieniła orbitę asteroidyCzytaj też:
SpaceX i NASA chcą przedłużyć życie teleskopu Hubble'a. Oto ich plan