"To system, który dostarcza informacji sądowej, kryminalnej o osobach poszukiwanych oraz przedmiotach" - mówił Kaczmarek. "Od 1 stycznia 2008 r. wchodzimy i korzystamy z całego dobrodziejstwa systemu Schengen" - zapowiedział.
Jak dodał, w sprawie wprowadzania SIS polskie władze dotrzymują na razie każdego terminu, do którego się zobowiązały. "Testy techniczne systemu będą trwały do września, ale te najbardziej istotne się zakończyły i są oceniane pozytywnie" - mówił Kaczmarek.
Minister sprecyzował, że przyjęty projekt ustawy określa również, w jakim zakresie poszczególne służby państwowe będą miały dostęp do informacji zawartych w systemie. Według Kaczmarka nie jest wykluczone, że mimo zniesienia kontroli granicznej w Strefie Schengen, może być ona czasowo przywrócona na przykład ze względów bezpieczeństwa przy okazji mistrzostw Europy w piłce nożnej w 2012 roku w Polsce i na Ukrainie.
Wiceminister SWiA Grzegorz Bliźniuk dodał, że od stycznia nie będzie kontroli lądowej, a od marca także na lotniskach w Strefie Schengen. Dodał, że Polska już od 1 września tego roku "będzie informatycznie uczestniczyć w wymianie informacji", zaś docelowy system SIS II zostanie wprowadzony w przyszłym roku.
Odpowiadając na pytania dziennikarzy o koszty informatyzacji administracji publicznej, Bliźniuk odpowiedział, że w latach 2007- 2010 na ten cel przeznaczonych jest około 2,6 mld zł.
System Informacyjny Schengen (SIS) umożliwia bieżącą wymianę informacji pomiędzy organami odpowiedzialnymi za ochronę granic zewnętrznych państw Strefy Schengen. SISázawiera informacje kryminalne i sądowe oraz dane związane ze swobodnym przepływem osób. Dzięki temu możliwa jest m.in. skuteczniejsza identyfikacja poszukiwanych osób i przedmiotów. Dostęp do SIS jest jednym z warunków, które umożliwiają zniesienie kontroli na granicach pomiędzy państwami Strefy Schengen, w której Polska znalazła się z chwilą wstąpienia do Unii Europejskiej.
ab, pap