Ich pensje pożerają kredyty albo wynajem, dobijają ceny w sklepach. Niektórym po zagranicznych wakacjach zostały wspomnienia, bo dzisiaj muszą obliczać, ile paliwa mogą zatankować. A odłożone pieniądze pochłoną rachunki i podwyżki czynszów. O tym, jak dorabiają Polacy, pisze w okładkowym tekście Piotr Barejka.
– Na Zachodzie po ośmiu godzinach pracy idziesz do domu, w Polsce praca nigdy się nie kończy – mówi w rozmowie z Elizą Olczyk Piotr Ikonowicz, działacz społeczny, założyciel Kancelarii Sprawiedliwości Społecznej.
O czym jeszcze w najnowszym „Wprost”
„Trzecia kadencja PiS będzie katastrofą”. Tomasz Nałęcz, historyk, były doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego krytycznie ocenia rządzących, a także zachowanie liderów opozycji. Rozmowa Agnieszki Szczepańskiej.
„Gra Schetyny”. – Schetyna ufa, że liderzy PSL i Nowej Lewicy nie pozwolą go źle potraktować przy tworzeniu listy, jeśli uda się zbudować wspólną – mówi polityk PO w tekście Joanny Miziołek.
„Fenomen notowań PiS”. O fenomenie wysokich notowań PiS i najważniejszych tego przyczynach Dariusz Grzędziński rozmawia z dr Bartłomiejem Rydlińskim, politologiem z UKSW.
„Wolność na co dzień”. Ponad 450 tys. zł dostała z funduszu eksperckiego Nowej Lewicy prywatna fundacja związana z czołowymi politykami Partii Razem – pisze Mariusz Kowalewski.
„Lekarzom nie można żałować”. – Polacy coraz dłużej czekają w kolejkach do lekarzy. System kuleje, a NFZ niesłusznie oskarża pacjentów – mówi Dariuszowi Grzędzińskiemu Milena Kruszewska z Fundacji Watch Health Care
„Trzymajmy kciuki za matkę z namiotu” – Ta matka wiedziała, że „jest zima, więc musi być zimno”, a jednak uznała, że to i tak jest lepsze rozwiązanie niż inne. Jakie były alternatywy? – pyta Marcjanna Dębska, prawniczka. Rozmowa Krystyny Romanowskiej.
„Rozstanie to ekstremalne doświadczenie”. Magdalena Sękowska, psychoterapeuta z Uniwersytetu SWPS w Poznaniu, analizuje w rozmowie z Pauliną Sochą-Jakubowską psychologiczne gry towarzyszące rozstaniom i rozpadom rodzin.
„Hipsterski konserwatysta”. – Znając makiawelizm Kaczyńskiego i okrutny, ale prawdopodobnie bystry umysł, to cholera wie, kto tutaj się z kogo śmieje – mówi Katarzynie Burzyńskiej-Sychowicz Michał Kempa, komik i dziennikarz.
„Jest powód do świętowania”. Choć sytuacja na rynku węgla wciąż daleka jest od ideałów, to jednak się stabilizuje. Jak wyglądała sytuacja polskiego górnictwa po trzech kwartałach 2022 roku – pisze Karolina Baca-Pogorzelska.
„Starcie gospodarczych potencjałów”. USA i UE uruchamiają produkcję zbrojeniową na skalę niespotykaną od końca zimnej wojny. W starciu na potencjały przemysłowe Moskwa nie ma szans na rywalizację z Zachodem. Tekst Jakuba Mielnika.
„Kagiebowska mafia”. Na Kremlu nie ma normalnej rotacji elit, która wprowadzałaby regularnie nowe pomysły. Blisko Putina mógłby się wtedy pojawić ktoś, kto widziałby świat inaczej i zadawał pytania – pisze Miłosz Szymański.
„To nie kabaret”. Próba przewrotu w wykonaniu podstarzałego arystokraty i kilku żołnierzy Bundeswehry, planujących reaktywację Rzeszy, wcale nie jest taka operetkowa, jak się ją przedstawia. Komentarz Jakuba Mielnika.
„Podstępem kupił dla Polski Westerplatte”. Prof. Grzegorz Berendt, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, opowiada o Mieczysławie Jałowieckim, dzięki któremu na Westerplatte mogła powstać polska placówka wojskowa. Rozmowa Rafała Borowskiego.
„Pamięć o bliskich”. Akademia Szwedzka tak uzasadniła w 2022 wybór laureatki: „Literacki Nobel dla Ernaux to nagroda za odwagę, z jaką odkrywa korzenie, wyobcowanie i ograniczenia pamięci”. Komentarz Leszka Bugajskiego.
Archiwalne wydania tygodnika Wprost dostępne są w specjalnej ofercie WPROST PREMIUM oraz we wszystkich e-kioskach i w aplikacjach mobilnych App Store i Google Play.
Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy tygodnika Wprost.
Regulamin i warunki licencjonowania materiałów prasowych.